Çoklu ilaca dirençli acinetobacter baumannii suşlarında kolistin/meropenem ve kolistin/tigesiklin antibiyotik kombinasyonlarının In Vitro sinerjistik etkinliğinin araştırılması
Investigation of the In Vitro synergistic efficacy of colistin/meropenem and colistin/tigecycline antibiotic combinations on multidrug-resistant acinetobacter baumannii strains
- Tez No: 864724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTAN AKSOY, UZMAN SERAP YAĞCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çoklu İlaca Dirençli Acinetobacter baumannii Suşlarında Kolistin/Meropenem ve Kolistin/Tigesiklin Antibiyotik Kombinasyonlarının İn Vitro Sinerjistik Etkinliğinin Araştırılması ÖZET Amaç: Çalışmamızda, çoklu ilaca dirençli A. baumannii kaynaklı enfeksiyonların genellikle son basamak tedavisinde kullanılan kolistin-meropenem ve kolistin-tigesiklin kombinasyonlarının sinerjistik etki oranları tespit edilerek tedavi protokollerine katkı sağlamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: ÇalışmamızaAnkara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji laboratuvarına çeşitli kliniklerden gelen örneklerin kültürlerinden izole edilen çoklu ilaca dirençli 50 adet A. baumannii izolatı dahil edildi. İzolatların her biri için kolistin-meropenem ve kolistin-tigesiklin antibiyotik kombinasyonlarının duyarlılığı in-vitro sıvı mikrodilüsyon dama tahtası yöntemi ile çalışıldı. Değerlendirme fraksiyonel inhibitör konsantrasyon indeksine (FİKİ) göre yapıldı. FİKİ≤0,5 ise sinerjik; 0,5
Özet (Çeviri)
Investigation of the In Vitro Synergistic Efficacy of Colistin/Meropenem and Colistin/Tigecycline Antibiotic Combinations on Multidrug-Resistant Acinetobacter baumannii Strains ABSTRACT Objectives:Our study aimed to contribute to treatment protocols by determining the synergistic effect rates of colistin-meropenem and colistin-tigecycline combinations, which are generally used in the last-line treatment of infections caused by multidrug-resistant A. baumannii. Materials and Methods: 50 multidrug-resistant A. baumannii isolates isolated from the cultures of samples coming from various clinics to the microbiology laboratory of Ankara Training and Research Hospital were included in our study. For each of the isolates, colistin-meropenem and colistin-tigecycline antibiotic combinations were studied by the in-vitro liquid microdilution checkerboard method. FICI (Fractional inhibitor concentration index) was used in the study. If FICI≤0.5, synergistic; if 0.5