Covid-19 pandemisi sürecinde Ankara ilindeki aile hekimliği asistanlarının mesleki yorgunluk, tükenmişlik ve toparlanma durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of occupational fatigue, burnout and recovery situations of family medicine assistants in Ankara during the covid-19 pandemic process
  1. Tez No: 678053
  2. Yazar: ZEHRA ZORBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: COVID-19 Pandemisi döneminde Ankara ilindeki aile hekimliği asistanlarının çalıştıkları birimleri, sosyodemografik özellikleri, kişisel özellikleri, çalışma ve dinlenme saatleri değerlendirilerek mesleki yorgunluk, tükenmişlik ve toparlanma durumlarının ve bunları etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı, kesitsel ve analitik tipte olan bu çalışma 01.01.2021-30.02.2021 tarihleri arasında online olarak Ankara ilindeki eğitim ve araştırma hastaneleri ile tıp fakültelerindeki tüm aile hekimliği kliniklerine ulaşılarak eğitim gören asistan hekimlere yapılmıştır ve 241 kişi katılım göstermiştir. Katılımcılara sosyo-demografik özellikler, sağlık ve meslek ile ilgili özellikler, yorgunluk ve uyku ile ilgili özelliklerin sorgulandığı anket ve Mesleki Yorgunluk Tükenmişlik Toparlanma Ölçeği (MYTTÖ) (Occupational Fatigue Exhaustion Recovery Scale) (OFER) uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların %30,7'si (n=74) erkek, % 69,3'ü (n=167) kadındır, %45,2'si (n=109) 27 yaş ve altında ve yaş ortalaması 29,15±4,97'dir. MYTTÖ kronik yorgunluk alt grup puan ortalamaları 59,10±25,82, akut yorgunluk alt grup puan ortalamaları 61,82 ± 20,34, toparlanma alt grup puan ortalamaları 43,05±19,28 olarak bulunmuştur. Katılımcılarda orta-yüksek düzeyde kronik yorgunluk, orta-yüksek düzeyde akut yorgunluk tespit edilmiştir. Kronik yorgunluk,akut yorgunluk ve toparlanma puan ortalamaları ile yaş arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Kronik yorgunluk ve toparlanma puan ortalamaları ile cinsiyet arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmuş olup (sırasıyla p=0,015, p=0,006) akut yorgunluk ile cinsiyet arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Kronik yorgunluk puan ortalamaları ile kronik hastalık arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuş olup (p=0,038) akut yorgunluk ve toparlanma ile kronik hastalık arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Covid Yoğun Bakım'da görev alan kişilerin kronik yorgunluk ve akut yorgunluk puan ortalaması görev almayanlardan yüksek olup aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Filyasyonda görev alanların kronik yorgunluk ve akut yorgunluk puan ortalaması görev almayanlardan yüksek bulunmuş ve toparlanma puan ortalamaları filyasyonda görev alanların almayanlardan düşük bulunmuş olup fark istatistiksel anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to determine the occupational fatigue, burnout and recovery states and the factors affecting them by evaluating the units, sociodemographic characteristics, personal characteristics, working and resting hours of family medicine residents in Ankara during the COVID-19 Pandemic period. Materials and Methods: This descriptive, cross-sectional and analytical study was conducted online between 01.01.2021 and 30.02.2021, by reaching all family medicine clinics in education and research hospitals and medical faculties in Ankara, and training assistants, and 241 people participated. A questionnaire in which socio-demographic characteristics, health and occupational characteristics, fatigue and sleep-related characteristics were questioned, and Occupational Fatigue Exhaustion Recovery Scale (OFER) were applied to the participants. Results: 30.7% (n=74) of the participants were male, 69.3% (n=167) were female, 45.2% (n=109) were 27 years old and below, and the mean age was 29.15±4.97. The mean score of the chronic fatigue subgroup of the MYTTÖ was 59.10±25.82, the mean of the acute fatigue subgroup was 61.82 ± 20.34, and the mean of the recovery subgroup was 43.05±19.28. Moderate-high level of chronic fatigue, moderate-high level of acute fatigue were detected in the participants. There was no significant difference between the mean scores of chronic fatigue, acute fatigue and recovery and age. A statistically significant difference was found between the mean scores of chronic fatigue and recovery and gender (respectively p=0.015, p=0.006), but no significant difference was found between acute fatigue and gender. A statistically significant difference was found between the mean scores of chronic fatigue and chronic disease (p=0.038), but no significant difference was found between acute fatigue and recovery and chronic disease. The average score of chronic fatigue and acute fatigue of the people who worked in Covid Intensive Care was higher than those who did not work, and the difference was statistically significant. The average of chronic fatigue and acute fatigue points of those who took part in filiation were found to be higher than those who did not work, and the average of recovery points were found to be lower than those of those who did not take part in filiation, and the difference was statistically significant.