Anksiyete bozukluğu ve/veya depresyon tanısı bulunan hastalarda cinsel işlev bozukluğu sıklığı ve cinsel benlik şemaları ile ilişkisi
Frequency of sexual dysfunction in patients diagnosed with anxiety disorder and/or depression and its relationship with sexual self schemas
  1. Tez No: 864729
  2. Yazar: ESMA KOYUNCU AKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE SARAÇLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmada; Ruh Sağlığı ve Hastalıkları kliniğine başvuran Anksiyete Bozukluğu ve/veya Depresyon tanısı bulunan hastalarda Cinsel İşlev Bozukluğu sıklığı ve cinsel benlik şemaları ile ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, Zonguldak Bülent Ecevit Araştırma ve Uygulama Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'ne başvuran 68 kadın unipolar depresyon ve/veya anksiyete bozukluğu tanılı hasta dahil edilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği ve Cinsel Benlik Şema Ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda hastaların % 47'sinde cinsel işlev bozukluğu saptanmıştır. Çalışmamızda cinsel işlev bozukluğu olan kadınlarda geçmişte intihar girişimi ve cinsel istismar öyküsünün daha sık olduğu bulunmuştur. Yaş ile Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği puanları arasında pozitif yönlü korelasyon saptanmıştır (p = 0,008 ve r = 0,317). Cinsel Benlik Şema Ölçeği Şehvetli/Tahrik edici alt ölçeği puanının cinsel işlev bozukluğu, ek fiziksel hastalığı ve cinsel travma öyküsü olmayan kadınlarda daha yüksek olduğu görülmüştür (sırasıyla p = 0.024, p = 0.044, p = 0.021). Ayrıca partnerle birliktelik süresi arttıkça Sevgi dolu/Şefkatli alt ölçeği puanının da arttığı görülmüştür (p= 0,027 ve r = 0,269). Sonuç: Elde ettiğimiz bulgulara dayanarak; yaş arttıkça cinsel işlev bozukluğunun cinsel işlev bozukluğunu arttığı, geçmişinde cinsel istismara maruz kalan ve intihar girişimi öyküsü bulunan kadınların cinsel işlev bozukluğu yaşama riskinin daha fazla olduğu görülmüştür. Ayrıca fiziksel hastalığa sahip olmanın, evli olmanın, travma öyküsünün bulunmasının, partnerle birliktelik süresinin cinsel benlik şemalarını etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Neden-sonuç bağlantısının daha iyi kurulabilmesi için daha geniş çaplı ve uzunlamasına araştırmalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the prevalence of sexual dysfunction and its relationship with sexual self-schemas in patients with Anxiety Disorder and/or Depression admitted to the Mental Health and Diseases clinic. Materials and Methods: In this study, 68 female patients with unipolar depression and/or anxiety disorder admitted to the Mental Health and Diseases Clinic of Zonguldak Bülent Ecevit Research and Practice Hospital were included. Sociodemographic data form, Beck Depression Scale, Beck Anxiety Scale, Arizona Sexual Experiences Scale and Sexual Self Schema Scale were administered to the participants. Results: In our study, sexual dysfunction was found in 47% of the patients. In our study, suicide attempt and sexual abuse history were found to be more frequent in women with sexual dysfunction. There was a positive correlation between age and Arizona Sexual Experiences Scale scores (p = 0.008 and r = 0.317). Sexual Self Schema Scale Lustful/Provocative subscale scores were higher in women without sexual dysfunction, additional physical illness and sexual trauma history (p = 0.024, p = 0.044, p = 0.021, respectively). In addition, it was observed that the Loving/Compassionate subscale score increased as the duration of cohabitation with the partner increased (p=0.027 and r = 0.269). Conclusion: Based on our findings, it was observed that sexual dysfunction increased with increasing age, and women who had been sexually abused in the past and had a history of suicide attempt had a higher risk of experiencing sexual dysfunction. In addition, it was concluded that having a physical illness, being married, having a history of trauma, and the duration of cohabitation with a partner affect sexual self-schemas. More large-scale and longitudinal studies are needed to better establish the cause-effect link.