Çağatay Yaşmut'un polisiye eserleri üzerine bir inceleme
A study upon the detective works of Çağatay Yaşmut
  1. Tez No: 864736
  2. Yazar: SERAP FIŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ULUSOY TUNÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Türk edebiyatına önce çeviri sonra telif şeklinde giren polisiye roman türünün Türk edebiyatındaki geçirdiği değişim izlenilmesi gereken bir durumdur. Polisiye yazarlıktaki çalışmalarıyla türün tanınması ve gelişmesinde rol sahibi olan Çağatay Yaşmut'un polisiye roman ve hikâyeleri de bu türün yaygınlaşması ve gelişmesinde önemli bir yere sahiptir. Bu çalışma,“Türkçe polisiye edebiyatı yaygınlaştırmak”gibi bir amacı olan Çağatay Yaşmut'un eserlerini incelemek ve bu eserlerin polisiye edebiyata katkısını belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Yazar toplamda altı roman ve iki hikâye kitabı kaleme almıştır ve bu yazılan eserlerin hepsi polisiyedir. Yazar hakkında mümkün olduğu ölçüde birincil kaynaklar ve metinler tercih edilerek gazete, dergi ve internet yayınlarında çıkmış birçok yazı ve söyleşiden faydalanılarak hazırlanan bu çalışmada, yazarın yayınlanmış bütün romanları ayrıntılı bir şekilde tanıtıldıktan sonra romanlarının içerik ve biçimlerine dair incelemeler yapılmıştır. Yazar olarak insanı anlatmaktan ziyade kurgu oluşturmasını seven Yaşmut, romanlarını oluştururken gerçek hayattan kopuk olmayan kurgu ve karakterler yaratır. Kişi, mekân, zaman algısının yaşanılan dünya ile örtüştüğü eserler veren yazar, anlatımda da sade ve yalın bir üslup tercih eder.
Özet (Çeviri)
The change of the detective novel genre, which first entered Turkish literature in the form of translation and then copyright, in Turkish literature is a situation that needs to be watched. Detective novels and stories of Çağatay Yaşmut, who played a role in the recognition and development of the genre with his works in detective writing, also have an important place in the spread and development of this genre. This study was prepared to examine the works of Çağatay Yaşmut, who has an aim such as“to popularize Turkish detective literature”, and to determine the contribution of these works to detective literature. The author has written six novels and two story books in total, and all of these written works are detective stories. In this study, which was prepared by using primary sources and texts as much as possible and many articles and interviews published in newspapers, magazines and internet publications about the author, all published novels of the author were introduced in detail and then the content and forms of his novels were examined. As a writer, Yaşmut likes to create fiction rather than describing people. While creating his novels, he creates fiction and characters that are not disconnected from real life. The author, who produces works whose perception of person, place and time overlaps with the world in which he lives, prefers a plain and simple style in narration.