Gıda takviyelerine yönelik müşteri algı ölçeğinin oluşturulması ve çeşitli demografik özelliklere göre analizi
Creation of customer perception scale for food supplements and analysis according to various demographic characteristics
  1. Tez No: 864745
  2. Yazar: FAZIL KANZA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Son yıllarda gıda takviyesi popüler konular arasında yer almaktadır. Bu nedenle ilaç sektöründe gıda takviyesi ve müşteri algısının incelenmesi bu çalışmada amaç olarak saptanmıştır. Gıda takviyesine yönelik müşteri algısının saptanması için öncelikle araştırmacı tarafından 2 boyutlu, 17 maddeden oluşan“Gıda Takviyesi Algı Ölçeği”(GTAÖ) geliştirilmiştir. Geliştirilen bu ölçek 2 boyutlu olup, açıklanan varyansın .51 olduğu saptanmıştır. Ölçeğin 1. Faktörde güvenirlilik kat sayısı.85., 2. Faktörde .86 ve genel olarak ise .85 olduğu görülmüştür. Ölçeğe doğrulayıcı faktör analizi yapılmış ve elde edilen değerlerin kabul edilebilir nitelikte olduğu görülmüştür. Araştırmada ortaya çıkan ölçek sonucunda çeşitli değişkenler açısından inceleme yapılmıştır. İnceleme gönüllü katılımcılarla yürütülmüştür. Araştırmada 165 kadın ve 230 erkek olmak üzere, toplam 395 katılımcı yer almıştır. Bazı değişkenler açısından anlamlı farklılık görülmezken, yaş, medeni durum gibi değişkenler açısından farklılıklara rastlanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda tartışma yapılmış ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, food supplementation is among the popular topics. For this reason, the examination of food supplements and customer perception in the pharmaceutical industry was determined as the aim of this study. In order to determine the customer's perception of food supplement, first of all, the 2- dimensional, 17-item“Food Supplement Perception Scale”(GTAS) was developed by the researcher. This developed scale is 2-dimensional and the explained variance was found to be .51. It was observed that the reliability coefficient of the scale was .85 in the 1st factor, .86 in the 2nd factor, general factor .86 in As a result of the scale that emerged in the research, various variables were examined. The study was carried out with voluntary participants in 4 different provinces. A total of 395 participants, 165 women and 230 men, took part in the study group. In line with the findings, a discussion was made and various suggestions were made.