Maddenin tanecikli yapısı konusunun öğretiminde sanal laboratuvar uygulamalarının ortaokul öğrencilerinin başarılarına etkisi
The effect of virtual laboratory applications on the achievement of secondary school students in teaching the granular structure of matter
- Tez No: 864760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR GENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerine maddenin tanecikli yapısı konusunun öğretiminde mevcut öğretim programında yer alan yöntemler ile sanal laboratuvar uygulamaları kullanılarak öğrencilere anlatılması ve sonrasında uygulanacak test sonuçlarının karşılaştırılmasıdır. Örneklem olarak öğrencilerin başarı durumlarını etkileyebilecek faktörler göz önünde bulundurularak iki devlet okulu seçilmiştir. Araştırmanın örneklem iki devlet okulunda öğrenim gören 191 yedinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma, yarı deneysel bir yapıda, deney ve kontrol gruplarını içeren kontrol gruplu ön test-son test desenine göre icra edilmiştir. Araştırmacı veri toplama aracı olarak başarı testi kullanmış olup, test mevcut çalışmada öncelikle 157 sekizinci sınıf öğrencisine uygulanarak geliştirilmiştir. Geliştirilen başarı testinde 24 soru bulunmaktadır. Bu başarı testi seçilen okullardaki deney ve kontrol gruplarına ayrılarak 191 öğrenciye ön test olarak uygulanmıştır. Sonraki süreçte kontrol grubuna maddenin tanecikli yapısı konusu mevcut öğretim programındaki yöntemler ile deney grubuna ise bilgisayar destekli sanal laboratuvar uygulaması kullanılarak farklı öğretmenler tarafından, araştırmacının hazırladığı ders planlarını dikkate alınarak anlatılmıştır. Ders anlatımlarından sonra gruplara son test uygulanmıştır. SPSS veri analiz programında sonuçlar analiz edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarından elde edilen sonuçlara bağımsız gruplar t-test analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the methods in the current curriculum and virtual laboratory applications in teaching the subject of particulate structure of matter to secondary school students and to compare the test results to be applied afterwards. Two public schools were selected as the sample considering the factors that may affect the success of the students. The sample of the research consists of 191 seventh grade students studying in two public schools. The research was carried out in a quasi-experimental structure according to a control group pretest-posttest design including experimental and control groups. The researcher used an achievement test as a data collection tool and the test was developed in the current study by first applying it to 157 eighth grade students. There are 24 questions in the developed achievement test. This achievement test was applied as a pre-test to 191 students divided into experimental and control groups in selected schools. In the following process, the subject of particulate structure of matter was taught to the control group by using the methods in the current curriculum and to the experimental group by using computer assisted education method and virtual laboratory applications by different teachers, taking into account the lesson plans prepared by the researcher. After the lectures, a post-test was applied to the groups. The results were analyzed in SPSS data analysis application. Independent groups t-test analysis was applied to the results obtained from the experimental and control groups.