Mısırlı kadın müfessir Kerîmân Hamza'nın el-Lü'lü' ve'l-Mercân fî Tefsiri'l-Kur'an adlı tefsiri
Egyptian female mufassir Kerîmân Hamza's tafsir titled el-Lü'lü' ve'l- Mercân fî Tefsiri'l-Kur'an
- Tez No: 864768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA HACIMÜFTÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı Mısırlı kadın müfessirlerden olan Kerîmân Hamza'nın el-Lü'lü' ve'l-Mercân fî Tefsîri'l Kur'ân adlı eserinin incelenmesi ve takip ettiği tefsir metodunun tespit edilmesidir. Çalışma giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, amacı, çalışmada kullanılan yöntem ve kaynaklar ile Mısırlı kadın müfessirlerden Âişe Abdurrahman bintü'ş-Şâtî, Zeyneb el-Gazzâlî ve Fevkiyye eş Şirbînî'nin hayatları ele alınmıştır. Birinci bölümde ise Kerîmân Hamza'nın hayatı ve el-Lü'lü' ve'l-Mercân fî Tefsîri'l-Kur'ân adlı eserin rivayet ve dirayet açısından tefsir metodu üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise Kerîmân Hamza'nın Kur'ân ilimlerine bakışı ve bazı tefsir problemlerine yaklaşımı incelenmiştir. Asıl mesleği habercilik olan ve televizyon sunuculuğu yapan Kerîmân Hamza, ilk başta çocuklara yönelik Kur'an tefsir etmesi için gelen talebi Ezher mezunu olmadığı gerekçesiyle reddetmesine rağmen, kendisine gelen çeşitli talepler, Kur'an'a duyduğu ilgi ve bu konuda yaptığı çeşitli televizyon programları neticesinde tefsir yazmaya karar vermiştir. el-Lü'lü' ve'l-Mercân fî Tefsîri'l-Kur'ân adını verdiği tefsir, müellifin üç yıl boyunca tefsir çalışmalarına odaklanarak yazdığı üç ciltlik bir eserdir ve Ezher Üniversitesi'nin onayından geçmiştir. Okuyucunun sıkılmadan tefsirini okuyabileceğini belirten Kerîmân Hamza'nın eseri tefsir ilmi açısından incelenmesi gereken bir eserdir. Müellifin eseri hakkında çok kısıtlı çalışmaların bulunması, bu araştırmayı el-Lü'lü' ve'l-Mercân fî Tefsîri'l-Kur'ân hakkında yapılan en kapsamlı araştırma yapmaktadır. Eserin çeşitli açılardan incelenmesi, tefsir literatürüne önemli katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the work of Kerîmân Hamza, one of the Egyptian female mufassirs, titled el-Lü'lü' ve'l-Mercân fî Tefsîri'l Kur'an, and to determine the tafsir method she followed. The study consists of an introduction, two chapters and a conclusion. In the introduction, the subject of the study, its purpose, the methods and sources used in the study, and the lives of Egyptian female mufassirs Aisha Abdurrahman bintü'ş-Şâtî, Zeyneb el-Gazzâlî and Fevkiyye Eş Şirbînî are discussed. In the first part, the focus is on the life of Kerîmân Hamza and the method of tafsir of the work called el-Lü'lü' ve'l-Mercân fî Tefsîri'l-Kur'an in terms of narration and acumen. In the second part, Kerîmân Hamza's view of the Qur'anic sciences and her approach to some tafsir problems are examined. Kerîmân Hamza, whose main profession is journalism and a television presenter, initially rejected the request to interpret the Quran for children on the grounds that she was not an Al-Azhar graduate, but as a result of various requests she received, her interest in the Quran and various television programs she made on this subject, she decided to write a tafsir. The tafsir, which she named el-Lü'lü' ve'l-Mercân fî Tefsîri'l-Kur'an, is a three-volume work that the author wrote for three years, focusing on tafsir studies, and was approved by Al-Azhar University. Kerîmân Hamza's work, which states that the reader can read her tafsir without getting bored, is a work that should be examined in terms of tafsir science. The fact that there are very limited studies on the author's work makes this research the most comprehensive research on el-Lü'lü' ve'l-Mercân fî Tefsîri'l-Kur'an. Examining the work from various angles makes a significant contribution to the tafsir literature.