Artvin ili'nin eğitim coğrafyası
Educational geography of Artvin province
  1. Tez No: 864774
  2. Yazar: ERHAN BERAT YAKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KODAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İnsanlar, yaşamları boyunca sürekli eğitim alır. Eğitim, çevreyi anlamaları, hayatın karmaşıklıklarını çözmeleri ve gerekli yetenekleri kazanmaları için kritik bir öneme sahiptir. Günümüz dünyasında, eğitim alanında meydana gelen hızlı teknolojik gelişmeler, eğitim anlayışını temelde değiştirmiştir. Son on yılda yaşanan bu değişimler, eğitim alanında önemli fırsatlar sunmaktadır. Bu fırsatlar arasında, küreselleşen dünyada bilgiye erişimde yeni yöntemlerin ortaya çıkması yer almaktadır ve bu, coğrafi sınırların aşılmaya başladığı anlamına gelir. Artık hayatımızın farklı alanlarında kullandığımız teknolojiler, okul ve sınıf ortamlarında da kullanılarak farklı öğretim yöntemlerinin uygulanmasına olanak tanımaktadır. Günümüzde, bu fırsatlar çağdaş insanları, eğitimin önemini ve niteliğini daha iyi anlama fırsatı sunmaktadır. Bu avantajlı durumu elde etmek hem bireysel hem de toplumsal eğitimin gelişimi için kritik bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, Artvin ili ve ilçelerinin eğitim durumunu incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın temel hedefi, eğitimle beşerî koşullar arasındaki ilişkiyi kurarak Artvin ilindeki eğitim faaliyetlerini değerlendirmektir. Bu amaçla Millî Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanan okullaşma oranları, öğretmen sayısı, öğrenci sayısı ve derslik sayısı gibi veriler kullanılmış ve bu veriler eğitim coğrafyası açısından analiz edilmiştir. Ayrıca, Türkiye İstatistik Kurumu Genel Nüfus Sayım Sonuçları, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi verileri, il Milli Eğitim ve ilçe Milli Eğitim verileri gibi kaynaklardan elde edilen veriler de çalışmada kullanılmıştır. Bu veriler temel alınarak çeşitli tablolar, grafikler, haritalar ve fotoğraflar oluşturulmuştur. Sonuç olarak, bu çalışmanın temel amacı, Artvin ilindeki eğitim sorunlarını tanımlamak ve bu sorunlara çözüm önerileri sunmaktır. Ayrıca, bu araştırma sonuçları hem yerel hem de ulusal düzeyde eğitim planlaması yaparken rehberlik edecek ve eğitim için yapılacak yatırımlara ışık tutacaktır. Bu çalışma, eğitim alanındaki stratejik kararlar almak isteyen tüm paydaşlar için önemli bir kaynak olacaktır.
Özet (Çeviri)
People receive continuous education throughout their lives. Education is critical for them to understand the environment, solve the complexities of life, and acquire the necessary skills. In today's world, rapid technological developments in the field of education have fundamentally changed the understanding of education. These changes experienced in the last decade offer important opportunities in the field of education. These opportunities include the emergence of new methods of accessing information in a globalizing world, which means that geographical boundaries are beginning to be transcended. The technologies we now use in different areas of our lives can also be used in school and classroom environments, allowing the application of different teaching methods. Today, these opportunities offer contemporary people the opportunity to better understand the importance and quality of education. Obtaining this advantageous situation plays a critical role in the development of both individual and social education. This study was conducted to examine the educational status of Artvin province and its districts. The main goal of the study is to evaluate the educational activities in Artvin by establishing the relationship between education and human conditions. For this purpose, data such as schooling rates, number of teachers, number of students and number of classrooms provided by the Ministry of National Education were used and these data were analyzed in terms of education geography. In addition, data obtained from sources such as Turkish Statistical Institute General Population Census Results, Address-Based Population Registration System data, provincial National Education and district National Education data were also used in the study. Various tables, graphs, maps and photographs were created based on this data. As a result, the main purpose of this study is to define the educational problems in Artvin and to offer solutions to these problems. In addition, the results of this research will guide educational planning at both local and national levels and shed light on investments to be made for education. This study will be an important resource for all stakeholders who want to make strategic decisions in the field of education.