Çocuklarda tıbbi ihmal ölçeği'nin geliştirilmesi
Development of the medical neglect scale in children
- Tez No: 864864
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR KAHRİMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırma, hemşirelerin çocuğun tıbbi ihmali konusunda bilgi ve farkındalıklarını belirleyebilmek için geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı geliştirmek amacı ile metodolojik olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Trabzon ili üniversite hastanesinde çocuk hastalara hizmet sunan hemşireler (300'ü açıklayıcı faktör analizi için, 200'ü doğrulayıcı faktör analizi ve 30'u da test tekrar test için) oluşturmuştur. Veriler, Kişisel Bilgi Formu ve Tıbbi İhmal Ölçeği ile toplanmıştır. Ölçeğin yüzey ve kapsam geçerlilikleri sağlanmış ve kapsam geçerlik indeksi 0.85 olarak saptanmıştır. Normal dağılıma uygunluğu tespit edilmiştir. Kaiser-Meyer-Olkin değeri 0.825, Bartlett testi X2=4254.007, p=0.0000.05 ve ICC değeri ise 0.933 olarak bulunmuş ve ölçeğin zamana karşı değişmezliği saptanmıştır. Sonuç olarak Tıbbi İhmal Ölçeği hemşirelerin çocuğun tıbbi ihmali hakkında bilgi ve farkındalık düzeylerini belirleyebilmek için geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted methodologically with the aim of developing a valid and reliable measurement tool to determine nurses' knowledge and awareness about child medical neglect. The sample of the study consisted of nurses (300 for exploratory factor analysis, 200 for confirmatory factor analysis and 30 for test-retest) who provide services to pediatric patients at the university hospital in Trabzon. Data were collected with the Personal Information Form and Medical Neglect Scale, The surface and content validity of the scale were ensured and the content validity index was determined as 0.85. It has been determined that it conforms to normal distribution. Kaiser-Meyer-Olkin value was 0.825, Bartlett test was X2=4254.007, p=0.0000.05 and ICC value was found to be 0.933, and the scale's invariance over time was determined. As a result, the Medical Neglect Scale can be used as a valid and reliable measurement tool to determine nurses' knowledge and awareness levels about the child's medical neglect.