Okuma güçlüğü olan öğrencilere uygulanan akıcı okuma ve okuduğunu anlamayı geliştirme programının (OKU-GEL) okuma becerileri üzerindeki etkililiği
The effectiveness of the fluent reading and reading comprehensiondevelopment program (OKU-GEL) applied to students with readingdifficulties in reading skills
- Tez No: 864865
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÖNÜL AKÇAMETE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu araştırmanın amacı; okuma güçlüğü olan ilkokul öğrencilerinin, akıcı okuma ve okuduğunu anlama becerilerinin geliştirilmesi için uygulanan, okumayı geliştirme programının (OKU-GEL) etkililiğini belirlemektir. Araştırma, ilkokula devam eden ikinci ve dördüncü sınıf, üç öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, tek denekli araştırma modellerinden değişen ölçütler modeli kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni, akıcı okuma (okuma hızı ve okuma doğruluğu) ve okuduğunu anlama becerileridir. Bağımsız değişken ise OKU-GEL programıdır. Bu araştırmada; etkililik, güvenirlik ve sosyal geçerlik verileri olmak üzere üç çeşit veri toplanmıştır. Araştırma bulguları; öğrencilerin akıcı okuma ve okuduğunu anlama becerilerinin geliştirilmesinde, OKU-GEL programının etkili olduğunu göstermektedir. Etki büyüklüğü hesaplamalarına göre; OKU-GEL programının, Ramiz'in okuma hızına büyük bir etki, Demir ve Hamit'in okuma hızına ise çok büyük bir etki ettiği görülmektedir. Öğrencilerin, bu gelişimi uygulama bittikten iki, üç ve dört hafta sonra korudukları ve farklı kişiye, ortama ve araç-gerece genelledikleri görülmektedir. Sosyal geçerlik bulgularına göre; öğrenciler, aileler ve sınıf öğretmenleri OKUGEL programı hakkında olumlu görüş bildirmişlerdir. Ayrıca araştırma bulguları, hızlı otomatik isimlendirme becerilerinin geliştirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to assess the efficacy of the reading development program (OKU-GEL) in enhancing the reading fluency and reading comprehension abilities of elementary school students who dyslexia. The study was conducted with a sample of three primary school students in the second and fourth grades. The study employed the changing criterion design, a single-subject research model. The research's dependent variables encompass the aptitude for fluent reading, including reading speed and accuracy and proficiency in reading comprehension. The independent variable of the study is the OKU-GEL program. The present investigation involved the collection of three distinct categories of data: effectiveness, reliability, and social validity. Empirical evidence indicates that the OKU-GEL program is efficacious in enhancing students' fluently reading abilities and reading comprehension. Based on the effect size computations, it is evident that the OKU-GEL program has a substantial impact on the reading speed of Ramiz and the reading speed of Demir and Hamit. Observations indicate that students sustain this progress for two, three, and four weeks post-intervention and can apply acquired skills to diverse individuals, settings, and resources. As per the social validity results, the OKU-GEL program received favorable feedback from students, parents, and classroom teachers. Furthermore, empirical evidence suggests that rapid automatic naming abilities are amenable to enhancement.