Fikri mülkiyet hukuku uyuşmazlıkları ve WIPO tahkimi
Intellectual property disputes and WIPO arbitration
- Tez No: 864880
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA YILDIZ ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Her anlamda etkisini artıran küreselleşme günümüzde uluslararası uyuşmazlıkların artmasına da sebep olmuştur. Doğaları gereği sınır aşan bir yapıya sahip olan fikri mülkiyet hakları ise yabancılık unsuru taşıyan uyuşmazlıkların başında gelmektedir. Yabancılık unsuru taşıyan uyuşmazlıkların tarafları mensubu oldukları devletlerin hukuk sistemine başvurarak ulusal mahkeme yargılamasına gitmek konusunda çekimser bir tavır sergileyebilmektedirler. Taraflar uyuşmazlıkların hızlı, etkili ve uzman kişilerce çözüme kavuşturulmasını tercih etmektedirler. Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (World Intellectual Property Organization -WIPO) 1967 yılında fikri mülkiyet haklarının gelişmesini ve dünya genelinde korunup yaygınlaştırılması amacı ile kurulmuş ve bünyesindeki tahkim ve arabuluculuk merkezi ile fikri mülkiyet uyuşmazlıklarının çözümü noktasında uzman bir kuruluş mahiyetindedir. Tezimizde öncelikli olarak fikri mülkiyet hakları ve özelliklerinden, fikri haklardan kaynaklı uyuşmazlıklardan ve bu uyuşmazlıkların nihai çözümü için WIPO tahkim yargılamasından bahsedilecektir. WIPO tahkim kuralları detaylı incelenerek tahkim ve diğer uyuşmazlık çözüm yöntemlerine de değinilecektir. Son olarak WIPO hakem kararlarının tanınması, tenfizi konuları ele alınacaktır. Çalışmamızda WIPO tahkim kurallarının güncel hali ve COVİD-19 pandemi döneminde uygulanan kurallar ile birlikte tahkim yargılamaları da dahil edilmek suretiyle yapılan detaylı incelemenin literatüre katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Globalization, which has increased its impact in every sense, has also caused an increase in international disputes. Intellectual property rights, which have a cross-border qualification by their nature, are among the leading disputes that have a foreign element. Parties to disputes involving elements of foreignness may exhibit an abstention attitude toward national court proceedings by applying to the legal system of the states to which they belong. The parties prefer that disputes be resolved quickly, effectively, and by experts. World Intellectual Property Organization (WIPO) was established in 1967 to develop, protect, and disseminate intellectual property rights worldwide and is an organization specialized in resolving intellectual property disputes with its arbitration and mediation center. In our thesis, we will primarily talk about intellectual property rights and their properties, disputes arising from intellectual rights, and WIPO arbitration proceedings for the final resolution of these disputes. WIPO arbitration rules will be examined in detail and arbitration and other dispute resolution methods will also be discussed. Finally, the issues of recognition, enforcement, and execution of WIPO arbitral awards will be discussed.