İlkokul 4. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde uygulanan altı şapkalı düşünme tekniğinin öğrencilerin akademik başarısına ve problem çözme becerilerine etkisi
The effect of applied six-hat thiking technique on students' academic success and problem solving skilss in primary school 4th grade Social Studies course
- Tez No: 864920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇALIŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, altı şapkalı düşünme tekniği kullanımının öğrencilerin akademik başarısı ve problem çözme becerilerine etkisini araştırmaktır. Araştırmada 4. Sınıf Sosyal Bilgiler dersi“Bilim, Teknoloji ve Toplum”ünitesine yönelik olarak altı şapkalı düşünme tekniğinin kullanıldığı etkinlikler hazırlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2022-2023 eğitim öğretim yılında Muş ili şehir merkezinde bulunan bir devlet okulunda 65 kişi 4. Sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmada deneysel desenlerden ön-test son-test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma deney ve kontrol grubu olmak üzere iki şubede yapılmıştır. Deney grubu 33, kontrol grubu 32 kişiden oluşmaktadır. Uygulama öncesinde altı şapkalı düşünme tekniğine yönelik olarak hazırlanan etkinlikler haftada 3 ders saati kullanılarak 5 hafta boyunca uygulanmıştır. Araştırma verileri Şenyurt (2022) tarafından geliştirilen“Bilim, Teknoloji ve Toplum ünitesi başarı testi”ile Serin, Bulut Serin ve Saygılı (2010) tarafından geliştirilen“İlköğretim Düzeyindeki Çocuklar İçin Problem Çözme Envanteri”ile elde edilmiştir. Araştırmada ulaşılan veriler bilgisayar ortamında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; altı şapkalı düşünme tekniği kullanılan deney grubu öğrencilerin başarı düzeylerinin olumlu etkilendiği, mevcut programdaki yöntem ve tekniklerin kullanıldığı kontrol grubu başarısında ise anlamlı fark olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanı sıra altı şapkalı düşünme tekniğinin mevcut programdaki yöntem ve tekniklere göre başarıyı artırmada daha etkili olduğu görülmüştür. Altı şapkalı düşünme tekniği problem çözme becerilerine olan etkisinde anlamlı fark olmadığı görülmüştür. Deney grubuna uygulanan kalıcılık testi ve son test puanları karşılaştırıldığında ise altı şapkalı düşünme tekniğinin problem çözme becerilerine zamanla olumlu yönde etki ettiği yorumu yapılabilir. Bu sonuçlar doğrultusunda, öğrenci başarısını artırmak için sosyal bilgiler ve diğer derslerde altı şapkalı düşünme tekniğine daha sık yer verilmesi ve farklı kademelerde kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study investigate the effect of employing the six thinking hats technique on students' academic success and problem-solving skills. In the research, six thinking hats technique-based activities have been prepared for the unit of fourth grade Social Sciences' lesson“Science, Technology and Society”. In the academic year 2022-2023, 65 fourth-graders from a public school located in the center of Muş constitute this study's participants. In this research, pre-test, post-test, quasi-experimental design with a control group from the experimental designs has been used. The investigation was conducted in two phases: one for the experimental group and one for the control group. The experimental group consists of 33 students and the control group consists of 32 students. The six thinking hats-based activities were carried out in three lessons a week for five weeks before implementation. The data of the research have been acquired from Senyurt (2022) who developed the“Science, Technology and Society unit achievement test”and“Problem Solving Inventory for Primary School Students”that has been developed by Serin, Bulut Serin, and Saygılı (2010). The obtained data were placed via a computer analysis. The results of the investigation indicate that using the six thinking hats had a positive effect on the experimental group's level of success, whereas the control group's level of success showed no discernible difference. Furthermore, the six thinking hats method outperforms the other techniques and strategies in the current curriculum in terms of enhancing success. Considering the problem-solving skills, it is clear that the six thinking hats strategies did not directly affect the problem-solving skills however they were affected positively gradually. In light of these findings, it is advised that the six thinking hats strategies be applied in different grades in social studies sessions and other subjects to increase students' success levels.