Ters yüz öğrenme modelinin öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerileri öz yeterliliklerine ve erişine etkisi
The effect of flapped learning model on students' computational thinking skills, self-efficiency and access
  1. Tez No: 864924
  2. Yazar: BAHAR MAZLUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SERDAR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı ters yüz öğrenme modelinin öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerileri öz yeterlilikleri ve erişine etkisini incelemektir. Çalışmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin beraber kullanımı ile birbirlerini tamamlamalarına olanak sağlayan karma araştırma yöntemi ve ön test-son test kontrol grupsuz yarı deneysel desen modeli kullanılmıştır. Uygulama için gerekli olan örneklem Burdur ili Bucak ilçesinde bulunan bir devlet okulunda 7.sınıfta öğrenim gören 10 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrencilere 8 hafta boyunca Elektrik Devreleri ünitesi Ters Yüz Öğrenme modeliyle işlenmiştir. Araştırmanın nicel boyutunda Elektrik Enerjisi Ünite Başarı Testi akademik başarı testi ve“Ortaokul Öğrencileri İçin Bilgi İşlemsel Düşünme Becerisine Yönelik Öz Yeterlik Algısı Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise öğrencilere araştırmacı tarafından hazırlanan görüşme formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel analizler yardımıyla analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; öğrencilerin başarı puanlarının son testte arttığı ancak bu artışın istenilen düzeyde olmadığı görülmektedir. Bilgi işlemsel düşünme becerisi öz yeterlilik algı ölçeği sonuçlarında ise öğrencilerin öz yeterliliklerinin pozitif yönde artmasına katkı sağladığı görülmektedir. Yarı yapılandırılmış görüşme formu incelendiğinde elde edilen veriler ise hem bilişsel hem de duyuşsal alanda öğrencilerde pozitif yönde bir değişim olduğunu destekleyici niteliktedir. Nicel bulgular Ters Yüz Öğrenme yönteminin bilişsel alana ve öğrencilerin öğrenmelerine olumlu etkisinin olduğunu göstermektedir. Nitel bulgular incelendiğinde fen dersinde Ters Yüz Öğrenme modelinde yapılan etkinlikler ile soyut konuların somutlaştırılmasının sağlandığı, öğrencilerin anlamlı ve kalıcı öğrenmelerine katkı sunduğu, öğrencilerin derste daha aktif olduğu, öğrencilerin kendi öğrenmelerinde sorumluluk aldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of the flipped learning model on students' self-efficacy and achievement of computational thinking skills. In the study, mixed research method and pre-test-post-test quasi-experimental design model without control group were used, which allows quantitative and qualitative research methods to complement each other. The sample required for the application consists of 10 students studying in the 7th grade at a public school in Bucak district of Burdur province. The Electrical Circuits unit was taught to students with the Flipped Learning model for 8 weeks. In the quantitative dimension of the research, the Electrical Energy Unit Achievement Test academic achievement test and the“Self-Efficacy Perception Scale for Computational Thinking Skills for Secondary School Students”were applied. In the qualitative dimension of the research, an interview form prepared by the researcher was applied to the students. The data obtained was analyzed and interpreted with the help of statistical analysis. According to the results of the research; It is seen that the success scores of the students increased in the post-test, but this increase was not at the desired level. The results of the computational thinking skill self-efficacy perception scale show that it contributes to a positive increase in students' self-efficacy. When the semi-structured interview form is examined, the data obtained supports that there is a positive change in the students in both cognitive and affective areas. Quantitative findings show that the Flipped Learning method has a positive effect on the cognitive field and students' learning. When the qualitative findings are examined, it is seen that the activities carried out in the Flipped Learning model in the science lesson enable the concretization of abstract subjects, contribute to the meaningful and permanent learning of the students, students are more active in the lesson, and students take responsibility for their own learning.