Animasyon ile zenginleştirilmiş sosyal bilgiler dersinin etkinliğinin incelenmesi
Examining the effectiveness of social studies lesson enriched with animation
  1. Tez No: 864927
  2. Yazar: ELİF YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ DEMİRKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırmada, Öğrencilerin ve öğretmenlerin sosyal bilgiler öğretiminde teknolojiyle zenginleştirilmiş öğrenme ortamı deneyimlerine ilişkin görüşleri incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılı Antalya ilinin Muratpaşa İlçesine bağlı bir ortaokulda eğitimine devam eden 38 öğrenci ve bu 38 öğrencinin sosyal bilgiler branşında öğretmenliğini yapan 2 sosyal bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinde sıkça tercih edilen temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde nitel analiz yöntemlerinden içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; öğrencilerin animasyon etkinliklerini eğlenceli ve ilgi çekici buldukları, kullanılan animasyonların merak uyandırıcı olduğu ve bu etkinliklerin öğrenmeyi kolaylaştırdığı ve akılda kalıcılığı arttırdığı, aynı zamanda öğrencileri derse karşı motive ettiği sonucuna varılmıştır. Öğrencilerin çoğunlukla hem sosyal bilgiler hem de diğer derslerde animasyonlardan yararlanılmasına devam edilmesini istedikleri bulgusuna ulaşılmıştır. Öğretmenler açısından bakıldığında derslere olan ilgiyi artırdığı, öğretmenler için hem derse giriş aşamasında dikkat çekme amacıyla kullanılabileceği hem de konunun kavranması açısından pekiştireç olarak kullanabileceği ortaya çıkmıştır. Bunun yanında öğretmenlerin sosyal bilgiler ders içeriğindeki soyut konuları somutlaştırmak ve konuları öğrenciler için görselleştirmek adına da animasyonlardan sıkça yararlanmayı tercih ettikleri bulgusuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak araştırmaya katılan öğrenciler ve öğretmenler tarafından sosyal bilgiler öğretiminde teknolojiyle zenginleştirilmiş öğrenme ortamı geneli itibariyle olumlu görüşlerle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study examined the views of students and teachers on technology-enhanced learning environments in social studies instruction. The study group consisted of 38 students attending a middle school in the Muratpaşa district of Antalya province during the 2022-2023 academic year, along with 2 social studies teachers teaching in the social studies department. The study employed the basic qualitative research design commonly preferred in qualitative research methods. In order to collect data for the research, a semi-structured interview form developed by the researcher was utilized. Content analysis method, one of the qualitative analysis methods, was employed for the analysis of the collected data. According to the research findings, students found the animation activities enjoyable and engaging, and the animations used were found to be stimulating. These activities were found to facilitate learning, enhance retention, and motivate students to participate in the class. Additionally, it was concluded that the majority of students expressed a desire for continued use of animations not only in social studies but also in other subjects. From the perspective of teachers, it has been revealed that the use of technology enhances interest in lessons. Teachers can utilize animations not only to capture students' attention at the beginning of the class but also as reinforcing tools for understanding the subject matter. Additionally, teachers prefer to use animations frequently to concretize abstract topics and visualize concepts for students in the content of social studies. As a result, the technology-enhanced learning environment in social studies instruction was generally evaluated positively by both students and teachers who participated in the research.