Ortaöğretim proje okulu uygulamasında öğretmenlerin iş doyumları
Determinants of the job satisfaction of secondary education project school teachers
  1. Tez No: 864928
  2. Yazar: SEDA KORAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaöğretim proje okulu öğretmenlerinin iş doyumlarını ortaya koymaktır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Verileri toplamak üzere Antalya'nın Döşemealtı, Konyaaltı, Kepez, Muratpaşa ve Aksu ilçelerinde bulunan proje okullarında görev yapan 14 öğretmen ile görüşülmüştür. Verilerin toplanmasında yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veri toplama tekniği olarak yüz yüze görüşme tekniği kullanılmıştır. Nitel veri analizi olarak betimsel ve içerik analizi yapılmıştır. Araştırma sonuç ve tartışma kısmında ise analitik genelleme yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğretmenler proje okullarında sınıf yönetiminde genel olarak sorun yaşamamaktadır. Bu durum öğrencilerin sınavla seçilmiş olması, eğitim seviyesi ve sosyo ekonomik anlamda iyi aile yapılarında yetişmiş olmalarından kaynaklanmaktadır. Öğretmenlerin çoğu proje yapmada istekli değildir. Velilerin proje yapılmasına önyargı ile yaklaşması, proje okullarının fiziksel durumunun yetersizliği, projelerin yeterince maddi desteklenmeme durumu, proje üretmede özgün fikir bulma güçlüğü, öğretmenlerin zaman yönetimini dengeleyememesi, ödüllendirmelerin yetersiz oluşu öğretmenlerin proje yapmalarını olumsuz etkilemekte ve iş doyumlarını düşürmektedir. Proje okullarında öğretmenlerin iş yükü artış göstermiştir. Ancak bu durum öğretmenlerin iş doyumlarını olumlu etkilemiştir. Çünkü öğretmenler kendilerini dikkatle dinleyen öğrencilere ders anlatmaktan doyum sağlamaktadır. Okul kadrosunun belirlenmesinde okul müdürlerine yetki verilme durumu öğretmenlerin iş doyumunu düşüren bir faktördür. Proje okullarının çalışma süresinin 8 yıl ile sınırlı olma durumu çoğu öğretmenin iş doyumunu olumsuz etkilemektedir. Proje okulunda yoğun tempo ile çalışmanın karşılığını yeteri kadar alamamak öğretmenlerin iş doyumlarını düşüren diğer bir faktör olmuştur. Araştırmaya katılan öğretmenlerin yarısı proje okullarındaki sosyal etkinlikleri yeterli görmemektedir. Bu da öğretmenlerin iş doyumlarını azaltan diğer bir unsurdur. Çalışma arkadaşları ile olan iletişimlerinin iyi olduğunu belirten ve bu durumun iş doyumlarını olumlu etkilediğini ifade öğretmenler çoğunluktadır. Proje okulların fiziksel durumlarının iyileştirilmesi, öğretmen ve öğretmen adaylarının proje tabanlı eğitim almaları, proje yapan öğretmenlerin ödüllendirilmesi, atamaların objektif kriterlere göre yapılması, görev sürelerinin yeniden düzenlenmesi ve bu okulların sosyal ve beşeri ilişkileri de geliştiren örnek okullar olmasına özen gösterilmesi bu okullarda görev yapan öğretmenlerin iş doyumlarını yükseltecektir.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal the job satisfaction of secondary school project school teachers. Qualitative research method was used. 14 teachers working in the project schools in Döşemealtı, Konyaaltı, Kepez, Muratpaşa and Aksu districts of Antalya were interviewed. A semi-structured interview form was used to collect data. Face-to-face interview technique was used as data collection technique. Descriptive and content analysis were conducted as qualitative data analysis. In the research results and discussion section, analytical generalization was made. According to the research results, teachers generally don't have problems in classroom management in project schools. This is due to the fact that the students were selected by examination and were raised in good family structures. Most teachers aren't willing to do projects. Parents' prejudice against doing projects, the inadequate physical condition of the project schools, the lack of financial support for the projects, the difficulty of finding original ideas in producing projects, teachers' inability to balance time management, and inadequate rewards negatively affect teachers' ability to do projects and reduce their job satisfaction. The workload of teachers has increased in the project schools. However, this situation positively affected teachers' job satisfaction. Because teachers get satisfaction from teaching to students listening to them carefully. The fact that school principals are given authority in determining the school staff is a factor that reduces teachers' job satisfaction. The fact that the working period of project schools is limited to 8 years negatively affects the job satisfaction of most teachers. Not being sufficiently compensated for working intensively in the project school was another factor that reduced teachers' job satisfaction. The another factor reducing teachers' satisfaction is that half of the teachers participating in the research don't find the social activities in the project schools sufficient. The majority of teachers state that their communication with their colleagues is good so this positively affects their job satisfaction. Improving the physical conditions of project schools, providing project-based training for teachers, rewarding teachers doing projects, making appointments according to objective criteria, rearranging the terms of duty, and ensuring that these schools become exemplary schools that also improve social and human relations will increase teachers' job satisfaction.