20 keV enerjili proton demetinde yük, demet profili ve yayınım ölçümleri
Charge, beam profile and emittance in a proton beam with 20 keV energy
  1. Tez No: 864941
  2. Yazar: DUYGU HALİS İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH SERİN, DOÇ. DR. NAFİZ GÖKHAN ÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Istanbul'daki Kandilli Algıç, Hızlandırıcı Ve Enstrümantasyon Laboratuvarı (KAHVELab), 20 keV protonları 2 MeV'ye hızlandırmak için 800 MHz'de çalı¸san dört kanatlı bir Radyo Frekansı Dört Kutuplusu (RFQ) kuracaktır. RFQ'ya düzgün bir giri¸s saglamak için, mikrodalga de¸sarj iyon kayna ˘ gından (IS) gelen ˘ demetin, MBOX adı verilen entegre bir ölçüm istasyonunu da içeren optimize edilmi¸s Dü¸sük Enerjili Demet Aktarım (DEDA-LEBT) hattı aracılıgıyla RFQ ile ˘ e¸sle¸stirilmesi gerekir. MBOX, IS ve RFQ arasında dogru bir e¸sle¸sme sa ˘ glamak ˘ amacıyla demet akımını ve profilinin yanı sıra demet yayınımını da ölçmek üzere tasarlanmı¸stır. Bir dizi te¸shis aracı içerir: bir Faraday Kupası, bir sintilatör ekran ve bir tuzluk plakası (PP). Devreye alma sırasında demet hattı üzerinde farklı noktalarda demet görüntüleri alınmı¸stır. Demet yayınım hesabını yapabilmek için analiz kodu geli¸stirilmi¸stir. Python tabanlı geli¸stirilen Computerized Pepper Pot Plate Analysis(c3pA) kodu fotograf analizi için geli¸stirilmi¸s ve test edilmi¸stir. Bu ˘ tezde proton RFQ kovuguna aktarılacak olan demetin iyon kayna ˘ gından sonra ˘ DEDA hattında yer alan ölçüm kutusunda yapılan demet yükü, profili, yayınım ölçümlerinin ve benzetim çalı¸smalarının neden ve nasıl yapııldıgı anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
The Kandilli Detector, Accelerator, and Instrumentation Laboratory (KAHVELab) in Istanbul will install a Radio Frequency Quadrupole (RFQ) operating at 800 MHz, designed to accelerate protons from 20 keV to 2 MeV. To ensure a proper entry into the RFQ, the beam from the microwave discharge ion source (IS) must be aligned using an optimized Low Energy Beam Transport (LEBT) line, which includes an integrated measurement station named MBOX. MBOX is designed to measure beam current, profile, and emittance to ensure correct matching between IS and RFQ. It contains various diagnostic tools including a Faraday Cup, a scintillator screen, and a pepper-pot plate (PPP). During commissioning, beam images were taken at different points along the beam line. An analysis code has been developed to calculate the beam emittance. The code, named Computerized Pepper Pot Plate Analysis (c3pA), is Python-based and has been developed and tested for photo analysis. This thesis will describe the process and reasons for conducting beam current, profile, emittance measurements, and simulation studies in the measurement box located in the LEBT line after the ion source and before the proton RFQ cavity.