İnternet ortamında kişisel verilerin hukuka aykırı işlenmesinden doğan hukuki sorumluluk
Legal liability arising from the unlawful processing of personal data on the internet
  1. Tez No: 865005
  2. Yazar: OZAN BERKAN KARAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE ORAL MANAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Dünyanın küreselleşmesine ve insanların birbirleriyle mesafe tanımaksızın iletişim kurmasında başat rol oynayan kitlesel iletişim araçları, internetin hayatımıza girmesi ve her geçen gün yeni bir boyut kazanarak yeni teknolojiler ile birlikte geniş tabana yayılmasıyla yeni bir boyut kazanmıştır. İnternet, milyonlarca insanın herhangi bir zahmete girmeksizin birbiriyle iletişim kurması imkanı çerçevesinde boyutu rakamlarla ifade edilmesi güç boyutlarda veri üretimine sebep olmaktadır. İnternetin kendine has yapısı nedeniyle, bu ortamda kişisel verilerin korunması her geçen gün daha önemli bir hal almaktadır. İnternetin bilgiye ulaşım noktasında sağladığı olanakların insanlığın ortak yararına olduğu sarih olmakla beraber; başta büyük firmalar olmak üzere internette faaliyet yürüten aktörler ile gerçek kişi kullanıcılar arasında ciddi bir güç dengesizliği bulunmaktadır. Kişisel verilerin ticari kaygılarla işlenmesi, bir noktada internetin devamı için gereklilik iken; temel hakların da göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Çalışmamızda yarışan iki menfaat arasında dengenin kurulmasına yönelik hukuki değerlendirmeler Türk hukuku ve uluslararası mevzuat ile karşılaştırmalı bir şekilde ele alınmaya gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Playing the principal role in the globalization of the world and the enabling of communication among people regardless of distances, mass media has reached a whole new level with the introduction of the internet in our lives and the development of an ever-expanding user base with the help of new technologies as well as extra novelties delivered every single day. Internet triggers massive amounts of data generation in quantities beyond numerical definition with the means and services it offers to millions of people enabling them to communicate with each other without breaking a single drop of sweat. The protection of personal data in this environment becomes increasingly important because of the unique nature of the internet. While it is true that the many services and facilities offered by the internet in accessing information contributes to the collective benefit of the humankind, a substantive power imbalance exists between the real person users and the actors operating on the internet, big corporations in particular. Processing personal data for business concerns is essential for the sustainability of the internet; it is, however, equally essential not to overlook the fundamental rights. This study tries to address the legal analyses concerning the balancing of the two competing interests from the comparative perspective of the Turkish laws and the international legislation.