Özel yetenekli olan ve tanı almamış öğrencilerin sosyal beceri ve duygusal zekâlarının incelenmesi
Examination of the social skills and emotional intelligence of specially talented and undiagnosis students
- Tez No: 865030
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF SÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı özel yetenekli olan ve tanı almamış öğrencilerin sosyal beceri ve duygusal zekâlarını incelemektir. Bu amaç doğrultusunda ilişkisel tarama modeli yöntemi kullanılmıştır. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılında Van ili özel yetenekli olan ve tanı almamış ilkokul kademesinde öğrenim görmekte olan 3 ve 4.sınıf öğrencilerinden 110 çocuk ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunun belirlenmesinde özel yetenekli öğrencilere ulaşabilmek için amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi; basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilen ilkokullarda yine seçkisiz olarak belirlenen 3 ve 4. sınıfa devam eden özel yetenek tanısı almamış öğrencilerle örneklem grubu oluşturulmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”, Kocayörük-Yaya (2000) tarafından geliştirilen“Sosyal Beceri Ölçeği”, Küçükkaragöz ve Kocabaş(2012) tarafından geliştirilen "Çocuklar İçin Duygusal Zekâ Ölçeği'' ölçeği kullanılmıştır. Kullanılan veri toplama araçlarından elde edilen veriler istatistik programı ile analiz edilmiştir. Araştırma verilerinin istatistiksel analizi SPSS 29. paket programında yapılmıştır. Verilerin normallik varsayımının karşılayıp karşılanmadıklarını belirlemek için Skewness (Çarpıklık) ve Kurtosis (Basıklık) değerlerine bakılmıştır. Dağılımlar normal olduğu için parametrik testler kullanılmıştır. İkili grupların karşılaştırılmasında normal dağılım gösteren verilerde parametrik testlerden Bağımsız Örneklem t-testi (Independent Sample t- test), ancak örneklem sayısı az olan verilerde non parametrik testlerden olan Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Korelasyon analizi için benzer şekilde Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi için 0,05 kabul edilmiştir. Bu araştırma sonucunda özel yetenekli çocukların sosyal beceri ve duygusal zekâ düzeyleri tanı almamış çocuklara göre daha yüksek bulunmuştur. Özel yetenekli ve özel yetenekli tanısı almamış çocukların duygusal zekâ düzeyleri arttıkça sosyal beceri düzeylerinde de artış olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to identify people with special talents and to examine the social skills and emotional intelligence of students who have not taken it. For this purpose, the relational screening model method was used. The research was carried out in the 2023-2024 academic year with 110 children from 3rd and 4th grades who were specially talented and undiagnosed and were studying at the primary school level in Van. province sampling method, one of the purposeful sampling methods, in order to reach specially talented students in determining the study group; A sample group was created with students who were not diagnosed with special talents and were attending the 3rd and 4th grades in primary schools selected by simple random sampling method.“Personal Information Form”,“Social Skills Scale”developed by Kocayörük-Yaya (2000) and“Emotional Intelligence Scale for Children”scale developed by Küçükkaragöz and Kocabaş (2012) were used as data collection tools in the study. The data obtained from the data collection tools used were analyzed with a statistical program. Statistical analysis of the research data was carried out in the SPSS 29th package program. Skewness and Kurtosis values were examined to determine whether the normality assumption of the data was met. Since the distributions were normal, parametric tests were used. ın comparing binary groups, the Independent Sample t-test, one of the parametric tests, was used for normally distributed data, but the Mann Whitney U test, one of the non-parametric tests, was used for data with a small number of samples. Similarly, Pearson Product Moment Correlation Coefficient was used for correlation analysis. 0.05 was accepted for the significance level. As a result of this research, social skills and emotional intelligence levels of gifted children were found to be higher than undiagnosed children. It has been determined that as the emotional intelligence levels of gifted and non-gifted children increase, their social skill levels also increase.