Gastrointestinal kanamalarda SHA2PE skorunun prognostik değeri
Prognostic value of SHA2PE score in gastrointestinal bleeding
  1. Tez No: 896060
  2. Yazar: ALPEREN MEHMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KARAKAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET GÖKTUĞ EFGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş ve Amaç: Akut gastrointestinal sistem (GİS) kanamaları, acil servise başvuran hastalar arasında yüksek mortalite ve morbidite riski taşıyan klinik durumlardan biridir. GİS kanamaları olan hastalarda prognozun belirlenmesi, uygun tedavi stratejisinin seçimi ve erken müdahale açısından kritik bir öneme sahiptir. Hemodinamik bozuklukların değerlendirilmesi ve kanama şiddetinin belirlenmesi, acil servis ortamında hayati öneme sahiptir. Bu çerçevede, SHA2PE skorunun prognostik değerinin incelenmesi, kanamalı hastaların klinik yönetiminde daha etkin ve güvenilir bir yöntem sunarak mortalite oranlarının azaltılmasına yönelik yeni bakış açıları geliştirmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: bu çalışma retrospektif gözlemsel bir çalışma olarak yapılmıştır. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Araştırmaları Etik Kurulundan onay alınmıştır. Çalışmaya …. Tarih ve …. numaralı etik kurul onayı alındıktan sonra başlanmıştır. Çalışma …-… tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya erişkin yaş (18 yaşından büyük olan) ve acil serviste akut GİS kanama tanısı konulan hastalar dahil edilmiştir. Verilerinde eksiklik olanlar, aktif kanser hastalığı olanlar, gebeler ve travması mevcut olan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Veri kayıt formuna not edilen veriler üzerinden SHA2PE skoru hesaplanmıştır. Puan arttıkça kötü sonlanım ile ilişkinin attığı bildirilmiştir. Bu sebeple çalışmamızda hastaların aldığı puanların acil servis ve hastane içi sonlanımı öngörme gücü hesaplanacaktır. Ayrıca hastalardan alınan kanlar retrospektif olarak taranıp hemogram, biyokimya, koagülasyon, kan gazı parametreleri ile birlikte servise yatış, yoğun bakıma yatış, hastaneden taburculuk, vefat verileri tespit edilip veri kayıt formuna not edilmiştir. Ardından elde edilen veriler istatistiksel analiz amaçlı kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 (IBM Corp., Armonk, New York, ABD) ve MedCalc® Statistical Software version 19.6 (MedCalc Software Ltd, Ostend, Belgium) istatistik paket programlarında değerlendirildi. Tanımlayıcı istatistikler birim sayısı (n), yüzde (%), ortalama ve standart sapma olarak verildi GBS, AIMS 65, SHA2PE Skor Ölçüm parametrelerinin Hastane İçi Sonlanım ile Servis Yatışa göre öngörmedeki performansları Receiver Operating Characteristic (ROC) eğrisi analizleri ile değerlendirildi. Çalışmadaki parametrelerin Hastane İçi Sonlanım ile Servis Yatış üzerinde etkisi lojistik regresyon ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute gastrointestinal system (GIS) bleeding is one of the clinical conditions that carries a high risk of mortality and morbidity among patients presenting to the emergency department. Determining the prognosis in patients with GI bleeding is of critical importance in terms of choosing the appropriate treatment strategy and early intervention. Assessment of hemodynamic disturbances and determination of bleeding severity are vital in the emergency department setting. In this context, examining the prognostic value of the SHA2PE score aims to develop new perspectives on reducing mortality rates by providing a more effective and reliable method in the clinical management of bleeding patients. Methods: This study was conducted as a retrospective observational study. Approval was received from Izmir Katip Çelebi University non-invasive research ethics committee. To work…. It was started after receiving ethics committee approval with date and number…. The study was carried out between …-…. Adult patients (over 18 years old) and patients diagnosed with acute GI bleeding in the emergency department were included in the study. Patients with incomplete data, patients with active cancer, pregnant women, and patients with trauma were excluded from the study. SHA2PE score was calculated based on the data noted on the data recording form. It has been reported that the association with poor outcome increases as the score increases. For this reason, in our study, the predictive power of the scores received by the patients will be calculated for their emergency room and in-hospital outcomes. In addition, the blood samples taken from the patients were scanned retrospectively and the data on hemogram, biochemistry, coagulation, blood gas parameters as well as hospitalization, intensive care admission, hospital discharge, and death were determined and recorded in the data record form. The data obtained was then used for statistical analysis purposes. Data were evaluated in IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 (IBM Corp., Armonk, New York, USA) and MedCalc® Statistical Software version 19.6 (MedCalc Software Ltd, Ostend, Belgium) statistical packages. Descriptive statistics were given as number of units (n), percentage (%), mean and standard deviation. The performance of GBS, AIMS 65, SHA2PE Score Measurement parameters in predicting In-Hospital Outcome and Hospitalization was evaluated by Receiver Operating Characteristic (ROC) curve analysis. The effects of the parameters in the study on In-Hospital Outcomes and Hospitalization were evaluated by logistic regression.