COVID-19 döneminde ortaokul öğretmenlerinin uzaktan eğitime ilişkin algıları
Secondary school teachers' perceptions of distance education in the COVID-19 period
  1. Tez No: 865043
  2. Yazar: YONCA SAATOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT GÜRKAN GÜLCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında Çorum il merkezinde görev yapan ortaokul öğretmenlerinin uzaktan eğitime ilişkin algılarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışma hem uygulanan sisteme ilişkin bilgiler vermesi hem de gelecekte planlanacak olan uzaktan eğitim uygulamalarına ışık tutması açısından önem taşımaktadır. Tarama modeli kullanılan araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında Çorum'da görev yapan 282 ortaokul öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Ağır, Gür ve Okçu (2007) tarafından geliştirilen“Uzaktan Eğitim Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Verileri analiz etmek için korelasyon analizi, T testi ve ANOVA tercih edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin uzaktan eğitime ilişkin algı düzeylerinin düşük olduğu görülmektedir. Öğretmenlerin yaşları ile uzaktan eğitime ilişkin algıları arasında negatif bir ilişki bulunmaktadır. Öğretmenlerin yaşı ilerledikçe uzaktan eğitime ilişkin algılarında düşüş olmaktadır. Ayrıca kadın öğretmenlerin uzaktan eğitimi daha sınırlı bulmalarına karşın algılarının erkek öğretmenlerden yüksek olduğu saptanmıştır. Bununla beraber alan, kıdem ve eğitim durumu değişkenlerinin uzaktan eğitime ilişkin algıyı etkilemediği belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the perceptions of secondary school teachers working in Çorum city center about distance education in the 2021-2022 academic year. The study is important both in terms of providing information about the implemented system and shedding light on the distance education practices to be planned in the future. The sample of the study, which used the survey model, consists of 282 secondary school teachers working in Çorum in the 2021-2022 academic year. The“Distance Education Attitude Scale”developed by Ağır, Gür, and Okçu (2007) was used as a data collection tool. Correlation analysis, T-test and ANOVA were preferred to analyze the data. According to the findings, it is seen that the perception levels of teachers towards distance education are low. There is a negative relationship between teachers' age and their perceptions of distance education. As the age of the teachers increases, their perceptions about distance education decrease. In addition, although female teachers find distance education more limited, their perceptions are higher than male teachers In addition, it was determined that the variables of field, seniority and educational status did not affect the perception of distance education.