Minecraft oyununun 5. sınıf öğrencilerinin sosyal bilgiler dersine yönelik tutum ve motivasyonlarına etkisinin incelenmesi
Examining the effect of Minecraft game on 5th grade students' attitudes and motivation towards social studies lesson
  1. Tez No: 865051
  2. Yazar: EZGİ SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Minecraft oyununun 5. sınıf öğrencilerinin sosyal bilgiler dersine yönelik tutum ve motivasyonlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada deneysel desen modellerinden ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın deneysel kısmı 2023-2024 eğitim öğretim yılının güz döneminde yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, bir özel okulun 5. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Deney grubunda 16, kontrol grubunda 17 öğrenci olmak üzere toplamda 33 öğrenci çalışma grubunda yer almaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Sosyal Bilgiler Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Sosyal Bilgiler Dersine Yönelik Motivasyon Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler ise SPSS-22.0 istatistik paket programında uygun analiz yöntemi seçilerek analiz edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde ise“Independent Samples t Test”ve“Paired Samples t Test”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, araştırmacı tarafından sosyal bilgiler dersi özelinde geliştirilen Minecraft oyununun öğrencilerin tutum ve motivasyonlarını olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Deney ve kontrol grupları son testler açısından karşılaştırıldığında sosyal bilgiler dersine yönelik tutum ve motivasyon puanlarında deney grubunun lehine anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin dijital oyunlarla tasarlanmış ders içeriklerini kullanmaları ve dijital oyunların akademik başarı ve kalıcı öğrenme üzerindeki etkilerini inceleyen çalışmalar yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of the Minecraft game on 5th grade students' attitudes and motivation towards social studies course. In the research, a quasi-experimental design with pre-test post-test control group, one of the experimental design models, was used. The experimental part of the research was conducted in the fall semester of the 2023-2024 academic year. The study group of the research consisted of 5th grade students of a private school. A total of 33 students are in the study group, 16 students in the experimental group and 17 students in the control group.“Attitude Scale Towards Social Studies Course”and“Motivation Scale for Social Studies Course”were used as data collection tools in the research. The data obtained from the scales were analyzed by choosing the appropriate analysis method in the SPSS-22.0 statistical package program.“Independent Samples t Test”and“Paired Samples t Test”were used to analyze the data. As a result of the research, it was determined that the Minecraft game developed by the researcher specifically for the social studies course positively affected the attitudes and motivation of the students. When the experimental and control groups were compared in terms of post-tests, it was concluded that there was a significant difference in favor of the experimental group in the attitude and motivation scores towards the social studies course. As a result of the research, it is recommended that teachers use course contents designed with digital games and that studies examining the effects of digital games on academic success and permanent learning be conducted.