Kokpit ve kabin ekibinde kanser prevalansı
Cancer prevalence in cockpit and cabin crew
  1. Tez No: 865053
  2. Yazar: SİNEM AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBEYAZ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Tanımlayıcı nitelikte olan bu çalışma, kokpit ekibi ve kabin ekibinde kanser prevalansını saptamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya, Aralık 2021-Şubat 2022 tarihleri arasında, Türkiye'deki büyük bir havayolu firmasında çalışmakta olan, yazılı ve sözlü onamı alınarak araştırmaya katılmayı kabul eden 107'si kokpit, 361'i kabin ekibi olmak üzere toplamda 468 kişi dahil edilmiştir. Araştırmaya ilişkin verileri değerlendirmek amacıyla, araştırmacı tarafından literatür taranarak kadınlar ve erkekler için ayrı olacak şekilde Türkçe ve İngilizce anket formları oluşturulmuştur. Cevaplanması 8-10 dakika süren anket formu dört bölümden oluşmakta olup bölümler şu şekildeydi: Demografik Bilgiler, Tıbbi Geçmiş ve Aile Geçmişi, Kansere Yakalanma Riski, Kansere Yakalanma Riskini Azaltma Davranışları. Verilerin analizinde IBM SPPS 21 kullanılmıştır. Verilerin dağılımında sayı, yüzde, minimum-maksimum değerler, ortalama şeklinde tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin %49,5'i 25-34 yaş aralığında, %43'ü 35-44 yaş aralığında ve geri kalan %7,5'i 45 yaş ve üzerindedir. Katılımcılarının %65'i erkek, %35'i kadın olup; %77'si kabin ekibi, %23'ü kokpit ekibidir. Bireylerin çoğu (%61) lisans mezunu olup, yine çoğu (%66) 5-14 yıl arasında deneyime sahip bulunmaktadır. Çalışmanın sonucunda hiçbir katılımcıda herhangi bir kanser geçmişine rastlanmamışken, aile geçmişlerinde bazı kanser türlerine rastlanmıştır. Aile geçmişinde en sık rastlanan (%18,2) kanser türü akciğer kanseri olurken, bunu ikinci sırada (%13,9) meme kanseri izlemektedir. Kansere yakalanma riskini azaltma davranışlarına bakıldığında, katılımcılarının neredeyse yarısının (%47) hiç sigara içmediği ancak az bir kısmının (%19,2) hiç alkol tüketmediği saptanmıştır. Bireylerin %51,3'ü kırmızı et ile beslenirken, haftalık meyve ve sebze tüketimi ortalama 2,5-3 kase civarında olup oranları %47,2 ve %63,9 şeklindedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine the prevalence of cancer in cockpit and cabin crew. Between December 2021 and February 2022, a total of 468 people, including 107 cockpit crew and 361 cabin crew, who working in a major airline company in Turkey and who agreed to participate in the study with written and verbal consent were included in the study. In order to evaluate the data for the study, the researcher reviewed the literature and created separate questionnaires for men and women in Turkish and English. The questionnaire form, which took 8-10 minutes to answer, consisted of four sections and the sections were as follows: Demographic Information, Medical and Family History, Risk of Getting Cancer, Behaviors to Reduce the Risk of Getting Cancer. IBM SPSS 21 was used to analyze the data. Descriptive statistics such as number, percentage, minimum-maximum values and mean were used in the distribution of the data. Of the individuals who participated in the study, 49,5% were between the ages of 25-34, 43% were between the ages of 35-44 and the remaining 7,5% were 45 years and above. 65% of the participants were male and 35% were female; 77% were cabin crew and 23% were cockpit crew. Most of the individuals (61%) have a bachelor's degree and most of them (66%) have between 5-14 years of experience. As a result of the study, none of the participants had a history of cancer, but some types of cancer were found in their family history. The most common type of cancer found in family history (18,2%) was lung cancer, followed by breast cancer (13,9%). In terms of behaviors to reduce the risk of developing cancer, almost half of the participants (47%) never smoked cigarettes, but a small number (19,2%) never consumed alcohol. While 51,3% of the individuals ate red meat, their weekly fruit and vegetable consumption averaged around 2,5-3 bowls, with 47,2% and 63,9%, respectively.