Erken dönem sartre'da öznellik olanaklarının çözülmesi
Dissolution of the possibilities of subjectivity in early Sartre
- Tez No: 865093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVRİYE DEMİR GÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, Jean-Paul Sartre'ın II. Dünya Savaşı'nın sonuna kadar yazdığı felsefi ve edebî eserlerde öznelliğin nasıl dönüştüğünü ve bir imkân olarak özgürlüğün nasıl ortadan kalktığını açıklığa kavuşturmaktır. Sartre'ın erken dönemli eserlerine bakıldığında, hem modernist estetikten hem de Husserl ve Heidegger'in fenomenolojilerinden çokça etkilendiği görülmektedir. Modernist estetik, yazarın ve başkahramanın kendisini yalnızca metnin içerisinde özgür ve anonim bir varlık olarak temsil etme yönündeki çabalarını anlatır. Fenomenoloji ise özbilinçli öznenin kavramsal ve metinsel ön varsayımlarının hepsini bir çırpıda ortadan kaldırarak, yaşam dünyasının önceliğini ve gündelik deneyimin zamansal yapısını her türlü kabulün önüne koyar. Erken dönem Sartre'da bu birbirine zıt gibi duran eğilimler belli bir gerilim ve diyalektik karşıtlık oluşturur. Bu tezin genel amacı, Sartre'ın erken dönemli eserlerinin hepsini gözden geçirerek, bireysel deneyimin öznel ve nesnel, yani metinsel ve yaşamsal kaynakları arasındaki çatışmalı ilişkiyi gözler önüne sermektir. Bu tezin sonuna ulaşıldığında, yaşam dünyasındaki yabancılaştırıcı güçlerin, edebiyatın görece özerk ve ütopik dünyasına kaçınılmaz bir şekilde sızdığı ve öznenin özgürlük olanaklarını tükettiği net bir biçimde görülecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is Jean-Paul Sartre's II. The aim is to clarify how subjectivity was transformed and how freedom as a possibility disappeared in the philosophical and literary works he wrote until the end of World War II. When we look at Sartre's early works, it can be seen that he was greatly influenced by both modernist aesthetics and the phenomenologies of Husserl and Heidegger. Modernist aesthetics describes the efforts of the author and the protagonist to represent themselves as a free and anonymous entity only within the text. Phenomenology, on the other hand, eliminates all the conceptual and textual presuppositions of the self-conscious subject at once and puts the priority of the life world and the temporal structure of daily experience before any acceptance. In Sartre's early period, these seemingly contradictory tendencies create a certain tension and dialectical opposition. The general purpose of this thesis is to review all of Sartre's early works and reveal the conflicting relationship between the subjective and objective, that is, textual and vital sources of individual experience. By the end of this thesis, it will be clearly seen that the alienating forces in the living world inevitably infiltrate the relatively autonomous and utopian world of literature and exhaust the subject's possibilities of freedom.