From discourse to policy: Analysing frontex in terms of Paris school
Söylemden politikaya: Paris okulu bakış açısıyla frontex analizi
- Tez No: 865161
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER KALİBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma Avrupa Birliği'nin göçü güvenlikleştirme politikasının nihai vücüt bulmuş formu olarak Frontex'i ve Frontex'in görevini farklı durumlarda aynı şekilde yerine getirip getirmediğini inceleyen eleştirel bir yaklaşım sunmaktadır. Göçü güvenlikleştirme çalışmalarına Schengen Anlaşması ile başladığı kabul edilen Avrupa Birliğinin, aynı amaçla zaman içerisinde oluşturduğu politikalarına yansıyan farklı kurumlar oluşturduğu görülmüştür. Avrupa Birliğinin göçü güvenlikleştirme politikasının nihai vücut bulmuş kurumu Frontex olduğu için çalışma öncelikle söylemlerin nasıl ülkelerin politikaları haline geldiğini inceleyerek, güvenlik kavramını Paris ve Kopenhag Okulları olmak üzere iki okul açısından analiz etmekte; sonrasında da AB-Belarus ve AB-Ukrayna sınırlarında yaşanan son göçmen krizlerine odaklanmaktadır çünkü bu vakalarda Frontex'in rolü belirsiz kalmış, etkili medya ve uluslararası insan hakları örgütleri Frontex'in insan haklarını koruma ve insani durumu izleme konusundaki etkinliğini sorgulamışlardır. Belarus ve Ukrayna'daki göçmenlerin, bütün dünya üzerindekilere oranla, sayılarının az olmasına rağmen Frontex 'in farklı yapıdaki göçmen krizlerine yaklaşımını analiz edebilmek için yine bu vakalar iki iyi örnek oluşturmaktadır. Göçmen krizlerinin güncelliği de aynı zamanda Frontex üzerinden AB'nin güncel göçmen politikasını anlamakta etkili olacaktır. Normal şartlarda Frontex'in faaliyetleri, ilgili ülkenin Frontex görevlilerinin ülkelerine konuşlanmasını talep etmesiyle başlar. Eğer hükümet bu talebi yapmazsa ya da Frontex'in göreve hazır olduğuna dair yaptığı duyuruyu reddederse, AB- Beyaz Rusya göçmen krizi esnasında Polonya'nın Frontex'in vi yardımını talep etmediği durumda olduğu gibi, Frontex inisiyatifi ele alıp kendi başına bölgeye yönelemez. Bu ataletin bir nedeni de Polonya'nın göçmen akınlarına karşı yeterli personel ve ekipmana sahip olmasıydı. Ancak uluslararası kuruluşlar ve medya, diğer nedenin, gazetecilerin ve insani yardım kuruluşlarının temsilcilerinin bölgelere girmesini ve Polonyalı görevlilerin göçmenlere nasıl davrandığına dair bilgi aktarmasını engellemek olduğunu iddia etti. Bu durumda Frontex görevlileri Romanya'da görevlendirilmiş olsalar bile, rolleri insan hakları ihlallerini kısıtlamakla sınırlı kalmıştır. Ukrayna göçmen krizinde Frontex uygulamaları hakkında ise farklı yönde ve ciddi iddilar bulunmaktadır. Frontex görevlilerinin Ukraynalı göçmenler ile kriz patlak verdiğinde Ukrayna'da bulunan siyahi ve Ortadoğulu göçmenler arasında ayrımcılık yaptığı görüşü de bu iddilar arasında yer almaktadır. Bütün bunların ışığında, bu çalışma Paris Okulu teorisinden yola çıkarak AB'nin göçmen krizlerine karşı politikasını Frontex üzerinden incelemek üzere hazırlanmıştır. Çalışmada oluşum ve süreçleri birbirinden farklı iki ayrı göçmen krizi seçilerek AB'nin göçmen politikasındaki anlayışı ortaya çıkarmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research presents a critical approach which investigates whether Frontex is an agency established by the EU as a result of securitization of migration and whether it always functions in the same way in its duties. It has been observed that the European Union, which is accepted to have started its policies on securitization of migration with the Schengen Agreement, has created different institutions for the same purpose, which is reflected in its policies over time. The study focuses on the recent migrant crises on the EU-Belarus and EU-Ukraine borders based on the theories of two different Schools namely Paris School and Copenhagen School within the context of securitization of immigration. Despite the relatively small numbers of migrants in Belarus Ukraine compared to global figures, the analysis of Frontex's approach to different structured migration crisis can be explored through these cases, which makes them good examples. Furthermore, especially in these cases Frontex's role stayed uncertain, and effective media and international human rights organizations questioned its effectiveness in protecting human rights and monitoring the humanitarian situation. In the ordinary course of events, activities of Frontex start with the relevant country's request for the Frontex officers to deploy to their countries. If the government misses the request or rejects Frontex's announcement so that they are ready for the mission, Frontex cannot take the initiative and direct toward the area by itself as it was in Poland's case where Frontex's assistance was not requested. One reason for that inertia was that Poland had enough personnel and equipment against the migrant flows. But viii international organizations and media claimed that the other reason was to prevent the journalists and humanitarian organizations' agents from entering areas in order to convey information about how the Polish officers treated the migrants. Even if Frontex officers were deployed in Romania in this case, their roles stayed limited to restrict human rights violations. Conversely, the allegations against Frontex implementations involved the Ukrainian migrant crisis. Amidst the claims is the notion that Frontex officers engaged in discriminated between Ukrainian migrants and black or Middle Eastern migrants who had been in Ukraine when the crisis broke out. Against this background, this study has been prepared to examine the EU's policy on migration crisis through the lens of Paris School theory, by focusing on Frontex. The aim of the study is to illuminate the EU's understanding of migration policies by selecting two distinct migration crises with different formations and processes.