Fentanil ile farklı dozlarda uygulanan deksmedetomidinin entübasyon sırasında oluşan hemodinamik yanıtlar üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of fentanyl and dexmedetomidine administered at different doses on hemodynamic responses during intubation
- Tez No: 865160
- Danışmanlar: DR. SAADET DİKMEN MENTEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ; Bu çalışma da, ASA I-II grup hastalarda laringoskopi ve endotrakeal entübasyonun neden olduğu hemodinamik yanıtı önlemede indüksiyon öncesi uygulanan iki farklı dozda deksmedetomidin ile fentanilin etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. YÖNTEM VE GEREÇ; Çalışmaya ASA I-II risk grubu, 20-65 yaşları arasında, 60 genel cerrahi hastası dahil edildi. Hastaların hiçbirine premedikasyon uygulanmadı. Rutin monitorizasyona ek olarak sedayon değerlendirilmesi ve anestezi derinliğini belirlemek için Bispectral indeks ( BIS) monitörizasyonu yapıldı. F grubuna 2 µg /kg fentanil, D1 grubuna 0.5 µg/kg dexmedetomidin, D2 grubuna ise 1 µg /kg dexmedetomidin iv bolus olarak 5 ml salin içerisinde 1 dakikada enjekte edildi Enjeksiyon sonrası. 2, 5, 8. ve 10. dakikalarda hastaların sedasyon skorlaması yapıldı. Sistolik, diyastolik kan basınçları, kalp atım hızı, SpO2, BIS değerleri ve olası yan etkiler kaydedildi. 10 dakika sonra anestezi indüksiyonuna geçildi. İndüksiyon amacıyla 3 gruba da tiyopentotal 1.5-2 mg /kg 10 sn de enjekte edildi. BIS değeri 60'ın altına düşene kadar 15 sn aralıkla 25-50 mg verildi. Kas gevşemesi amacıyla 0.1 mg/kg vekuronyum uygulandı. Akciğerler 3 dk süreyle %100 O2 ile ventile edildikten sonra endotrakeal entübasyon gerçekleştirildi. İndüksiyon sonrasında (entübasyondan 1dakika önce), entübasyondan sonra 1, 3, 5 ve 10. dakikalarda SKB, DKB, KAH, BIS değerlerikaydedildi. Anestezi idamesi BIS 40-60 arasında olacak şekilde desfluran, % 30 O2, ve % 70 N2O ile sağlandı. Çalışma süresince SAB bazal değerlerin % 20' sinin üzerine yükseldiğinde 50 µg fentanil uygulandı. SAB 70 mmHg' nın altına düştüğünde 5 mg efedrin uygulandı. KAH bazal değerlerin %20' sinin üzerine yükseldiğinde 50 µg fentanil uygulandı KAH 45/dk' nın altına indiğinde 0.5 mg atropin uygulandı. Solunum depresyonu SpO2
Özet (Çeviri)
BACKGROUND; In this study, we aimed to compare the effects of two different doses of dexmedetomidine and fentanyl administered before induction in preventing the hemodynamic response caused by laryngoscopy and endotracheal intubation in ASA I-II group patients. MATERIAL AND METHODS; 60 general surgery patients aged 20-65 years, ASA I-II risk group, were included in the study. None of the patients were premedicated. In addition to routine monitoring, Bispectral index (BIS) monitoring was performed to evaluate sedation and to determine the depth of anesthesia. F group received 2 µg/kg fentanyl, D1 group received 0.5 µg/kg dexmedetomidine and D2 group received 1 µg/kg dexmedetomidine iv bolus injected in 5 ml saline in 1 minute. Sedation scoring was performed at 2, 5, 8 and 10 minutes after injection. Systolic and diastolic blood pressures, heart rate, SpO2, BIS values and possible side effects were recorded. After 10 minutes, anesthesia induction was started. For induction, thiopentothal 1.5-2 mg/kg was injected in 10 s in all 3 groups. 25-50 mg was given at 15 s intervals until the BIS value dropped below 60. Vecuronium 0.1 mg/kg was administered for muscle relaxation. After the lungs were ventilated with 100% O2 for 3 min, endotracheal intubation was performed. SDB, DBP, HR, HRV, BIS values were recorded after induction (1 minute before intubation) and at 1, 3, 5 and 10 minutes after intubation.Anesthesia was maintained with desflurane, 30% O2, and 70% N2O with a BIS between 40-60%. During the study, 50 µg fentanyl was administered when SAB increased above 20% of baseline values. When the SAB fell below 70 mmHg, 5 mg ephedrine was administered. When HRV increased above 20% of baseline values, 50 µg fentanyl was administered. 0.5 mg atropine was administered when HRV decreased below 45/min. Respiratory depression was considered as SpO2