Nanolif süperkapasitörlerin etkin depolama mekanizmalarının araştırılması
Investigation of effective storage mechanisms of nanofibre supercapacitors
  1. Tez No: 865183
  2. Yazar: ÖZGÜR GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKEM OYLUMLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışması kapsamında Süperkapasitörlerin kullanım alanlarındaki verimliliğini arttırabilmek amacıyla yaptığımız çalışmaların matematiksel modellemesinin detaylarını paylaşacağız. Süperkapasitörlerin geliştirilmesi için yapılan tüm çalışmaların ulaşmak istediği nokta enerjinin en iyi şekilde depolanması ve en uzun sürede, en yüksek verimlilikte enerjiyi kullanabilmektedir. Tüm bunların buraya gelmesinin sebebi ise enerjinin yeryüzünde giderek azalması ve yenilenebilir enerjinin de en büyük sorununun depolanması ve sonrasında ne kadar uzun süre bu enerjiye sahip olabildiğimiz. Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, hidrolik enerji santralleri enerjisi nereden nasıl sağladığınızdan çok bu enerjinin nasıl depolandığı bizim yeni yüzyılda fark yaratacağımız bir alan olacaktır. Süperkapasitörlerin depolama kapasitelerinin çok hızlı olması ve gelişmiş döngüsel kararlılıklarının fark yaratması sebebiyle diğer depolama araçlarından açık farkla öne çıkmasını sağlamıştır. Bu kadar özel araçların bu kadar yüksek enerji yoğunluğuna sahip olması ve depolama araçları içinde en yüksek kapasiteye sahip olması kapasitörlerin geliştirilmesinde de teknik zorlukların oluşmasına ve maliyetin artmasına sebep olmaktadır. Bu araştırmamızda maksimum verimlilikte ve minimum gerekliliklerle bir kapasitörün matematiksel olarak modellenmesini sağlayacağız.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis, we will share the details of the mathematical modeling of our studies aimed at increasing the efficiency of supercapacitors in their areas of use. The ultimate goal of all studies conducted for the development of supercapacitors is to store energy in the best possible way and to use this energy for the longest period of time and with the highest efficiency. The reason for all this is the decreasing availability of energy on earth and the biggest challenge of renewable energy, which is its storage and how long we can keep this energy. In the new century, the way we store energy will be the area where we make a difference, rather than how we obtain energy from sources such as solar energy, wind energy, and hydraulic power plants. Supercapacitors stand out clearly from other storage devices because of their fast storage capacities and advanced cycling stabilities. However, the fact that these special devices have such high energy density and the highest capacity among storage devices also creates technical challenges and increases the cost of their development. In our research, we will mathematically model a capacitor with maximum efficiency and minimum requirements.