Kontrollü yük vermeyi sağlayan medikal akıllı tabanlık tasarımı
Design of medical intelligent insoles provide controlled loading
  1. Tez No: 865185
  2. Yazar: BETÜL TATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEOMAN KARADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Nesnelerin interneti kavramı ile birçok alanda insan gücüne gerek duymadan yaşamı kolaylaştıran internete ve cihaza bağlı yeni teknolojik fikirleri ortaya çıkmaktadır. Bu sayede hem günlük yaşamda kullanıma uygun, pratik ve küçük cihazlar üretilmektedir. Bu cihazlar ile hem veri takibi yapılmakta hemde cihazın verimliliği sayesinde kullanılan alanlarda da hızlı ve sürdürülebilir gelişmeler elde edilmektedir. Bu çalışmada nesnelerin internetinin giyilebilir teknolojide kullanılarak akıllı tabanlık tasarımı ve kullanımı yer almaktadır. Tabanlık ile rehabilitasyon ve yürüme sorunu yaşadıktan sonra iyileşme sürecine giren hastaların yürümeleri kolaylaşmaktadır. Tabanlıkta kullanılacak basınç sensörleri ile kullanıcının ayak tabanındaki basıncı ölçülmektedir. Tasarlamış olduğumuz kart ile tabanlığı kullanan kişiye sesli, görsel ve titreşimli geri bildirim sunulmaktadır. Geri bildirim ise sadece zemine olması gerekenden fazla basınç uygulandığında sağlanmaktadır. Böylece tabanlığı kullanan hasta zemine uyguladığı basınç değerinin ne oranda olduğunu tahmin edebilecek ve iyileşmesini kolaylaştırmak için bu geri bildirimlere göre hareketine devam edecektir. Yapılan çalışma ile hastaların iyileşme süreci hızlandırılmakta, veri kaydı sayesinde geriye dönük kontroller yapılmakta ve tedaviden sorumlu doktorun hakları da korunmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the concept of the Internet of Things, new technological ideas related to the Internet and devices that make life easier in many areas without the need for human power are emerging. In this way, practical and small devices suitable for use in daily life are produced. With these devices, data is monitored and rapid and sustainable developments are achieved in the areas used thanks to the efficiency of the device. This study covers the design and use of smart insoles by using the internet of things in wearable technology. With the insoles, it is easier for the patients who are in the recovery process after experiencing rehabilitation and walking problems to walk. With the pressure sensors to be used in the insoles, the pressure on the sole of the user's foot is measured. Audible, visual and vibratory feedback is provided to the person using the insoles with the card we have designed. Feedback is provided only when more pressure is applied to the ground than it should be. Thus, the patient using the insoles will be able to estimate the amount of pressure applied to the floor and will continue to act according to these feedbacks to facilitate recovery. With the study, the recovery process of the patients is accelerated, retrospective controls are carried out thanks to the data recording, and the rights of the doctor responsible for the treatment are protected.