Expanding the spectrum of photosensitizers for potent photodynamic therapy against brain cancer
Beyin kanserine karşı etkin fotodinamik terapi için ışığa duyarlılaştırıcıların spektrumunun genişletilmesi
- Tez No: 865199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH GÖRKEM GÜNBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 402
Özet
Kanser, bir dizi kanser türü için etkili tedavi yöntemlerinin hala bulunması zor olduğundan, en önemli küresel sağlık sorunlarından biri olmaya devam etmektedir. Çeşitli kanser türlerinde kanserin önlenmesi ve tedavisinde önemli ilerlemeler kaydedilmiş olsa da, beyin tümörleri çözülmemiş bir klinik sorun olmaya devam etmektedir. Beyin kanseri tedavisinin uzun süredir devam eden zorluklarının ön saflarında üç temel konu yer almaktadır: ameliyat edilemeyen beyin tümörlerinin yüksek bir yüzdesi, sınırlı sayıda teşhis ve tedavi ilacının kan-beyin bariyerini geçebilmesi ve etkili, hedefe yönelik geleneksel tedavilerin yokluğu. Ölüm oranı göz önüne alındığında, beyin kanserinin tanı ve tedavisindeki tüm bu zorluklar, alternatif, hedefe yönelik tedavi yöntemlerine olan acil ihtiyacı vurgulamaktadır. Fotodinamik Terapi (PDT), çeşitli kanser türleri için alternatif bir tedavi yöntemi olup, minimal invaziv yapısı ve mevcut tedavi yöntemlerine göre daha az yan etkisi nedeniyle dikkat çekmektedir. PDT'nin tüm bu avantajlarına rağmen, ışığa duyarlılaştırıcının aktivasyonunu başlatan ışığın dokuya sınırlı nüfuz etmesi, PDT'nin yaygın kullanımını engellemektedir. Bu zorlukların üstesinden gelmek için yakın kızılötesi (NIR) emici, düşük moleküler ağırlıklı, beyin kanserini hedef alan ışığa duyarlılaştırıcılar ortaya çıktı. Burada, güçlü Uzak-Kırmızı/NIR absorpsiyonuna sahip, düşük moleküler ağırlığa sahip ve hedefleme parçalarıyla işlevselleştirilmiş çok çeşitli gelişmiş floroforlar ve ışığa duyarlılaştırıcılar geliştirilmiştir. Bunların sentezi için yeni sentetik yaklaşımlar, fotofiziksel özelliklerinin araştırılması ve teranostik PDT ajanları olarak in vitro etkinliklerinin değerlendirilmesi gösterilmiştir. Spesifik olarak, resorufin ve Si-floresein bazlı ışığa duyarlılaştırıcılar, kırmızı bölgede sırasıyla 572 nm ve 598 nm'de maksimum emilim sergiledi. Si-rodamin analoğu, 640 nm'de bir başka kırmızıya kayan emilim maksimumu sergiledi. Ayrıca hem resorufin hem de Si-floresein ve ayrıca Si-rodamin türevleri, in vitro çalışmalarda çeşitli beyin tümörlerine karşı seçicilik göstermiştir. Ayrıca, fenoselenazine dayalı ışığa duyarlılaştırıcılar, NIR bölgesinde (>650 nm) maksimum emilim sergilemiştir ve bunların in vitro çalışmaları, beyin kanseri tedavisi için umut verici adaylar olarak potansiyellerini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Cancer remains one of the foremost global health concern, since effective treatment modalities for a range of cancer types are still elusive. While significant progress has been made in cancer prevention and treatment across various types of cancer, brain tumors persist as an unresolved clinical challenge. Three fundamental issues stand at the forefront of the long-standing challenges of brain cancer treatment: a high percentage of inoperable brain tumors, the limited number of diagnostic and therapeutic drugs can pass through the blood-brain barrier and absence of effective, targeted conventional therapies. Considering the mortality rate, all these challenges in the diagnosis and treatment of brain cancer emphasize the urgent need for alternative, targeted treatment modalities. Photodynamic Therapy (PDT) is an alternative treatment method for diverse cancer types and has attained attention due to minimally invasive nature and fewer side effects compared to current treatment methods. Despite, all these advantages of PDT, limited tissue penetration of light that initiate the activation of photosensitizer hinders the widespread utilization of PDT. To address these challenges, near-infrared (NIR) absorbing, low molecular weighted, brain cancer targeted photosensitizers have emerged. Here, a wide range of advanced fluorophores and photosensitizers with strong Far-Red/NIR absorption, low molecular weight and functionalized with targeting moieties have been developed. Novel synthetic approaches for their synthesis, investigation of their photophysical properties and evaluation of their in vitro efficacy as theranostic PDT agents have been demonstrated. Specifically, photosensitizers based on resorufin and Si-fluorescein exhibited absorption maxima in the red region at 572 nm and 598 nm, respectively. The Si-rhodamine analogue displayed a further red-shifted absorption maximum at 640 nm. Moreover, both resorufin and Si-fluorescein, as well as Si-rhodamine derivatives, demonstrated selectivity towards various brain tumors in in vitro studies. Furthermore, photosensitizers based on phenoselenazine exhibited absorption maxima in the NIR region (>650 nm), and their application in in vitro studies revealed their potential as promising candidates for the treatment of brain cancer.