Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran hipertansiyon tanılı bireylerin hastalıkla ilgili bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge, attitudes and behaviors of individuals diagnosed with hypertension who applied to family medicine outpatient clinic of ordu Universitesi Eğitim ve Araştirma Hospital
  1. Tez No: 865207
  2. Yazar: VEDAT TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ENGİNYURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmayla hipertansiyon tanılı bireylerin, hipertansiyon ile ilgili bilgi düzeylerinin ölçülmesi, hastalığı yönetmedeki tutum ve davranışlarının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki bu çalışma 10.07.2023-10.04.2024 tarihleri arasında Ordu Üniversitesi Aile Hekimliği polikliniklerine herhangi bir nedenden dolayı başvuran 18 yaş ve üzeri hipertansiyon tanılı bireylere, çalışma hakkında bilgi verildikten sonra çalışmaya katılmayı kabul eden gönüllü bireylerin sosyodemografik verileri kaydedilerek 42 soruluk bir anket yüz yüze görüşme tekniği ile uygulandı. Veriler IBM V23 (Chicago, USA) ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to measure the level of knowledge of individuals diagnosed with hypertension about hypertension and to investigate their attitudes and behaviors in managing the disease. Material and Method: In this cross-sectional study, a 42-question questionnaire was administered by face-to-face interview technique to individuals diagnosed with hypertension aged 18 years and older who applied to Ordu University Family Medicine outpatient clinics for any reason between 10.07.2023 and 10.04.2024, after providing information about the study and recording the sociodemographic data of volunteers who agreed to participate in the study. Data were analyzed with IBM V23 (Chicago, USA).