Coexistence: An ethnographic exploration of socio-cultural expansion of behavior settings in a family apartment building
Bir arada var olma: Bir aile apartmanındaki davranış kalıplarının sosyo-kültürel açılımlarına ilişkin etnoğrafik bir araştırma
  1. Tez No: 865225
  2. Yazar: SEDA MERAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ŞALGAMCIOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRAK KARACA ŞALGAMCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Mimarlık, Sosyoloji, Industrial Design, Architecture, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
1950li yıllardan itibaren kentlerde sanayileşme ve iş imkanlarının artışına paralel olarak kırsal alanlarda tarımda makineleşme etkisi ile işsizliğin baş göstermesi birçok insanın köylerden kentlere göç etmesine neden olmuştur. Bu göçmenler için dönemin hükümeti ve yerel yönetimlerinin erişilebilir, uygun fiyatlı konut tedariğinde yetersiz kalması ve planlı bir konut politikasının olmaması onların genellikle kentlerin çeperlerinde bulunan hazine arazilerine ya da özel mülk arazilerine kendi imkanları ile gecekondular inşa etmesine sebep olmuştur. Bu gecekondu bölgeleri genellikle göçmenlerin köydeki akrabalarını da yanına getirmesiyle giderek büyümüş, adeta bir hemşehri yerleşimine dönüşmüştür. Geçici bir barınma alanı olacağı düşünen gecekondular, göçmen ailelerin akrabalarının gelmesiyle ve kentte ekonomik durumlarının iyileşmesiyle yatay ve düşey olarak büyümüş, kalıcı hale gelmiştir. Böylece ilk apartkondular ortaya çıkmıştır. Burada yaşayan kırsal kökenli ailelerin ekonomik durumu düzeldikçe gecekondularını yıkıp yerine yine bir arada yaşayabilecekleri yeni apartmanlar inşa etmişler ya da ettirmişlerdir. Mimarsız mimarlık eseri olan bu apartmanlar esasında bilinen az katlı apartman tipolojisinde yapılardır. Fakat geniş ailelerin bir arada yaşadığı ve apartmanı tek bir evmiş gibi kullanmaları bu apartmanların farklı bir konfigürasyona evrilmesine izin vermiştir. İşte aile apartmanı kavramı bu şekilde ortaya çıkmıştır. Temelinde bir arada var olan kırsal kökenli geniş aileleri oluşturan çekirdek ailelerin her bir katına yerleştiği, ama gündelik yaşamda sınırların birbiri içine geçtiği, bir arada var olma pratiklerinin belirli aktivitelerin mekansal dağılımını ve davranış kalıplarını özelleştirdiği bir konfigürasyondur. Örneğin apartman holünde serili kilimler, katlar arası aile üyelerinin ev terliği ile dolaşması, ortak kullanılan katların ya da dolapların olması, evin en büyüğü aile üyesinin daire kapısının anahtarının hep üzerinde olması ve diğer aile üyelerinin istediği zaman girip çıkabilmesi gibi bir arada var olma pratiklerinin görüldüğü aile apartmanları kırsaldan kente gelen göçmen ailelerin ürettiği bir mekan olarak her iki kutbun özelliklerinin bir karması olarak karşımıza çıkmaktadır. Buradan yola çıkarak tezin birinci bölümünde aile apartmanlarının kavramsal arka planı, tezin motivasyonu, amacı, kapsamı ve metodolojine dair bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde aile apartmanlarının oluşum sürecinde etkili olan faktörlere dair bir literatür taraması kurgulanmıştır. Üçüncü bölümünde tez kapsamında incelenen aile apartmanına dair bilgilere yer verimiştir. Tezin dördüncü bölümünde saha çalışmasının nasıl yapılacağına dair yöntemsel bir bakış açısı geliştirmek adına yapılan pilot çalışmadan bahsedilmiştir. Beşinci bölümde tezin aha saha çalışması metodolojik olarak anlatılmı ve altıncı bölümde ise bu bölümün bulgularına yer verilmiştir. Son olarak yedinci bölümde tezin sonuçları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Parallel to the increase in industrialization and job opportunities in cities since the 1950s, the emergence of unemployment in rural areas due to the effect of mechanization in agriculture caused many people to migrate from villages to cities. The inadequacy of the government and local governments of the period in providing affordable housing for these migrants and the lack of a planned housing policy caused them to build squatters with their means, usually on public or privately owned lands on the periphery of cities. These squatter areas have generally grown as migrants brought their relatives from the village, turning into a hometown settlement. Squatters, thought to be temporary shelters, grew horizontally and vertically and became permanent with the arrival of relatives of migrant families and the improvement of their economic situation in the city. Thus, the first apartkondus emerged. As the rural families' financial situation improved, they demolished their squatters and built new apartment buildings where they could live together or had them built. These apartment buildings, which are works of architecture without an architect, are buildings in the known low-rise apartment typology. However, extended families living together and using the apartment building as a single house allowed these apartment buildings to evolve into a different configuration. It is how the concept of family apartment building emerged. It is a configuration in which nuclear families, which constitute extended rural families that coexist, are settled on each floor. Still, in daily life, borders intertwine, and coexistence practices privatize the spatial distribution of certain activities and behavioral patterns. For example, rugs in the apartment building hall, family members walking around in slippers between floors, having shared flats or closets, the oldest family member always having the key to their flat's door, and other family members being able to enter and leave this flat whenever they want. As a space produced by migrant families from rural areas to the city, the family apartment buildings appear as a mixture of the features of both poles. Based on this, the first chapter of the thesis includes information about the conceptual background of family apartments and the thesis's motivation, purpose, scope, and methodology. In the second chapter, a literature review was conducted on the factors affecting the formation process of family apartments. In the third part, information about the family apartment examined within the scope of the thesis is given. The fourth chapter of the thesis mentions the pilot study carried out to develop a methodological perspective on conducting fieldwork. In the fifth chapter, the field study of the thesis is explained methodologically, and in the sixth chapter, the findings of this chapter are included. Finally, in the seventh chapter, the results of the thesis are discussed.