İzmir Belediye Başkanı İhsan Alyanak (1973-1980)
- Tez No: 865286
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Finance, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
İhsan Alyanak'ın 1973-1980 yılları arasındaki İzmir Belediye Başkanlığı dönemi, Türkiye'nin özellikle kent yönetimi açısından modernleşme sürecinde kritik bir evreyi temsil etmektedir. Bu dönem, ülke tarihinde siyasi istikrarsızlıkların, ekonomik dalgalanmaların ve hızlı nüfus artışının yaşandığı bir zaman dilimine denk gelir. Alyanak'ın başkanlığı altında İzmir, bu zorlu koşullara rağmen önemli kentsel ve sosyal dönüşümler geçirmiş, modern bir şehir kimliğine bürünme çabalarını da ortaya koymuştur. Alyanak'ın yönetiminde İzmir'in nasıl bir dönüşüm geçirdiği, uyguladığı politikalar ve projelerin kente etkileri incelenmiştir. Alyanak'ın yönetim anlayışı ve dönemin zorluklarına karşı gösterdiği çözüm yöntemleri, onun nasıl bir vizyon sahibi olduğu ve İzmir'in geleceğine nasıl yön verdiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Alyanak döneminde gerçekleştirilen altyapı projeleri, kent içi ulaşımın iyileştirilmesi, gecekondu sorunsalına yönelik çözüm yöntemleri gibi birçok önemli adım, İzmir'in bugünkü modern ve yaşanabilir şehir kimliğine katkı sağlamıştır. Alyanak'ın inatçı ve sert kimliği, onun İzmir'e olan bağlılığı ve şehrin potansiyeline olan inancı, uyguladığı politikaların ve projelerin merkezinde yer almıştır. Dönemin zorlu ekonomik şartlarına rağmen, kısıtlı kaynakları kullanarak İzmir'in kentsel gelişimini sağlamasına yönelik çalışmaların kentin geleceğine olumlu veya olumsuz etkileri, kent yöneticilerinin stratejik düşünme yeteneği konusunda fikir edinilmesini sağlamaktadır. İhsan Alyanak'ın İzmir Belediye Başkanlığı döneminde uyguladığı projelerin ve politikaların analizi yapılırken, dönemin siyasi, ekonomik ve sosyal bağlamından bağımsız bir değerlendirme yapmak olanaksızdır. Bu çalışma ile 1973-1980 yılları arasında İzmir Belediye Başkanlığı görevini üstlenen İhsan Alyanak'ın yönetim dönemini ve bu dönemin İzmir şehrinin kentsel, sosyal ve ekonomik yapısına etkilerini incelenmesi amaç edinilmiştir. Araştırmanın temeli, dönemin resmî belgeleri, yerel gazete arşivleri, döneme tanıklık edenlerin anlatıları ve akademik literatüre dayanmaktadır. Bu çalışmada, İhsan Alyanak'ın belediye başkanlığı döneminin bir değerlendirmesi sunulurken, aynı zamanda o dönemde İzmir'in nasıl bir dönüşüm geçirdiğinin ve bu dönüşümün bugünkü kent yapısına etkilerinin anlaşılmasını amaçlamaktadır. İhsan Alyanak dönemi, özellikle ulaşım, altyapı, imar, sosyal belediyecilik alanlarında gerçekleştirilen hizmetlere dikkat çekmektedir. Bu dönemde atılan adımlar, kentin sosyal ve ekonomik gelişimine katkılarda bulunmuştur. İzmir'in Türkiye'nin en önemli şehirlerinden biri olması dikkate alınarak, bu çalışma ile Alyanak'ın belediye başkanlığının İzmir tarihindeki yeri ve önemi gösterilerek, gelecek nesillere yapılan müspet, menfi çalışma ve hizmetler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
İhsan Alyanak's term as Mayor of Izmir between 1973 and 1980 represents a critical phase in Turkey's modernization process, especially in terms of city administration. This period coincides with a period of political instability, economic fluctuations and rapid population growth in the country's history. Under Alyanak's presidency, Izmir has undergone significant urban and social transformations despite these difficult conditions and has demonstrated efforts to assume the identity of a modern city. The transformation of Izmir under Alyanak's management and the effects of the policies and projects he implemented on the city were examined. It has been tried to reveal Alyanak's management approach and the solution methods she showed against the difficulties of the period, what kind of vision she had and how she directed the future of Izmir. Many important steps, such as infrastructure projects, improvement of urban transportation, and solution methods for the slum problem, carried out during the Alyanak period, contributed to Izmir's modern and livable city identity. Alyanak's stubborn and tough identity, her commitment to Izmir and her belief in the potential of the city were at the center of the policies and projects she implemented. Despite the difficult economic conditions of the period, the positive or negative effects of the efforts to ensure the urban development of Izmir by using limited resources on the future of the city provide insight into the strategic thinking ability of city managers. While analyzing the projects and policies implemented by İhsan Alyanak during her term as Mayor of Izmir, it is impossible to make an evaluation independent of the political, economic and social context of the period. The aim of this study is to examine the management period of İhsan Alyanak, who served as the Mayor of Izmir between 1973 and 1980, and the effects of this period on the urban, social and economic structure of the city of Izmir. The basis of the research is based on official documents of the period, local newspaper archives, narratives of those who witnessed the period and academic literature. In this study, while presenting an evaluation of İhsan Alyanak's term as mayor, it also aims to understand what kind of transformation Izmir underwent during that period and the effects of this transformation on today's city structure. İhsan Alyanak's period draws attention especially to the services provided in the fields of transportation, infrastructure, zoning and social municipality. The steps taken during this period contributed to the social and economic development of the city. Considering that Izmir is one of the most important cities of Turkey, this study shows the place and importance of Alyanak's mayoralty in the history of Izmir and reveals the positive and negative work and services provided to future generations.