Vasvar Antlaşması'ndan Tanzimat Dönemine Osmanlı Elçileri (1664-1839)
Ottoman Ambassadors from the Treaty of Vasvar to the Tanzimat Period (1664-1839)
  1. Tez No: 865320
  2. Yazar: GİZEM SEVİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Osmanlı Devleti kuruluşundan itibaren yabancı devletlerle barış, tebrik, ittifak ve ticaret amaçlarıyla münasebetlerini sürdürmüştür. 1454 yılından itibaren kendi topraklarında yabancı elçi bulundurmaya izin vermişse de kendisi bu uygulamaya 1793 yılında başlamıştır. 1793'te III.Selim döneminde tesis edilen daimî elçilikler istediği faydayı sağlayamayarak uzun süreli olmamıştır. Ancak ikinci defa 1832'de daimî elçiliklerin yeniden tesisi gerçekleşmiştir. Bu çalışma 1664-1839 yılları arasında Osmanlı Devleti'nin yabancı ülkelere gönderdiği elçileri, bu elçilerin gidiş nedenleri, sefaret sürecinde yaşadıklarını, gözlemlerini ve bu sefaretle ilgili yazdıkları eserleri konu almaktadır.
Özet (Çeviri)
Since its establishment, the Ottoman State has maintained its relations with foreign states for the purposes of peace, congratulations, alliance and trade. Although he allowed to have foreign ambassadors in his own territory since 1454, he started this practice in 1793. In 1793, III. The permanent embassies established during the reign of Selim could not provide the desired benefit and did not last long. However, the re-establishment of permanent embassies took place in 1832 for the second time. This study deals with the ambassadors sent by the Ottoman Empire to foreign countries between the years 1664-1839, the reasons for the departure of these ambassadors, their experiences during the embassy, their observations and the works they wrote about this embassy.