Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan hekimlerin sigara içme durumu ve sigara bırakma danışmalığı konusunda tutum ve davranışlarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of smoking status and the impact on attitudes and behaviors regarding smoking cessation counseling among physicians working at Aydın Adnan Menderes University Hospital
  1. Tez No: 865325
  2. Yazar: CANDAN ÇALIŞ BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELDA DİBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş ve Amaç: Tütün kullanımı, dünya genelinde önlenebilir ölümlerin başlıca nedenlerinden biridir. Ülkemizde hekimlere, başvuran her hastasına çok kısa klinik sigara bırakma girişimini uygulaması önerilmektedir. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan hekimlerin sigara içme durumu ve bunun sigara bırakma danışmanlığı konusundaki tutum ve davranışlarına etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel-analitik tipteki çalışmaya 01.08.2023-31.10.2023 tarihleri arasında, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan 279 hekim katılmıştır. Sosyodemografik özellikler ve sigara bırakma danışmanlığı konusundaki tutum ve davranışlara ilişkin soruları içeren veri toplama formu katılımcılara yüz yüze uygulanmıştır. İstatistiksel analiz SPSS programı ile yapılmıştır. Normal dağılıma uymayan sayısal değişkenlerin karşılaştırmasında Mann Whitney U Testi, kategorik değişkenlerin gruplar arası karşılaştırmasında ise Ki-Kare Testi kullanılmıştır. Bağımsız değişkenlerin karıştırıcı etkilerini ortadan kaldırmak için lojistik regresyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 31,40±6,83 (25-63 yaş arası), %56,6 (s=158)'sı kadın ve %57,7 (s=161)'si bekardı. Katılımcıların %38 (s=106)'i sigara içiyordu. Dahili bilimlerde çalışıyor olmak hastaların sigara bırakma motivasyonlarını değiştirme girişiminde bulunmayı 4,319 kat artırıyordu (p=0,001). Araştırmaya katılan hekimlerden sigara içmeyenler içenlere göre hastalarına sigarayı bırakmayı daha fazla öneriyor (p=0,020), daha fazla yardım teklifinde bulunuyor (p=0,006) ve daha fazla danışmanlık hizmeti veriyordu (p=0,009).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Tobacco use is one of the leading causes of preventable deaths worldwide. In our country, physicians are advised to implement a brief clinical smoking cessation intervention for every patient who consults them. This study aims to evaluate the smoking status of physicians working at Aydın Adnan Menderes University Hospital and its impact on their attitudes and behaviors regarding smoking cessation counseling. Materials and Methods: A total of 279 physicians working at Aydın Adnan Menderes University Hospital participated in this cross-sectional analytical study, which was conducted between August 1, 2023, and October 31, 2023. A data collection form, which included questions on sociodemographic characteristics and attitudes and behaviors regarding smoking cessation counseling, was administered to the participants face-to-face. Statistical analysis was performed using the SPSS program. The Mann-Whitney U test was used to compare numerical variables that did not conform to a normal distribution, and the Chi-Square test was used for comparisons between groups of categorical variables. Logistic regression analysis was applied to eliminate the confounding effects of independent variables. Results: The mean age of the participants was 31.40±6.83 (range: 25-63 years), with 56.6% (n=158) being female and 57.7% (n=161) being single. 38% (n=106) of the participants were smokers. Working in internal medicine was associated with a 4.319-fold increase in attempting to change patients' smoking cessation motivations (p=0.001). Non-smoking physicians among the participants were more likely to recommend quitting smoking to their patients (p=0.020), offer more assistance (p=0.006), and provide more counseling services (p=0.009) compared to smokers.