Kanser erken teşhis, tarama ve eğitim merkezinde hizmet kalitesinin SERVQUAL modeli ile ölçülmesi
Measuring service quality in cancer early diagnosis, screening and training center with the SERVQUAL model
- Tez No: 865361
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezinde (KETEM) hizmet alıcıların beklenti ve algı düzeylerinin SERVQUAL modeliyle ölçülmesinin amaçlandığı kesitsel tipte bir araştırmadır. Çalışma 1 Temmuz 2023 - 31 Ağustos 2023 tarihleri arasında Gelibolu İlçe Sağlık Müdürlüğü KETEM birimine kanser taraması için başvuran 201 gönüllü bireyin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler Sosyodemografik Bilgi Formu ve SERVQUAL ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS 26 programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov testi ile sınanmış, normal dağılma uygunluk göstermeyen verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney-U testi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a cross-sectional study that aims to measure the expectations and perception levels of service recipients at the Cancer Early Diagnosis, Screening and Training Center (KETEM) with the SERVQUAL model. The study was carried out with the participation of 201 volunteer individuals who applied to the Gelibolu District Health Directorate KETEM unit for cancer screening between July 1, 2023 and August 31, 2023. Data were collected using the Sociodemographic Information Form and the SERVQUAL scale. IBM SPSS 26 program was used to analyze the data. The suitability of the data for normal distribution was tested with the Kolmogorov-Smirnov test. Descriptive statistics, Mann Whitney-U test and Kruskal Wallis test were used in the analysis of data that did not comply with normal distribution.