Psöriazisi ve psöriatik artriti olan hastalarda tırnak dibi kapillaroskopisi ile saptanan mikrovasküler anormalliklerin hastalık özellikleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the relationship between disease characteristics and microvascular abnormalities detected by nailfold capillaroscopy in patients with psoriasis and psoriatic arthritis
  1. Tez No: 865423
  2. Yazar: NURTEN SEDA KORKMAZ ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Psöriazis (PsO) ve psöriatik artrit (PsA) hastalarında tırnak dibi videokapillaroskopi (TVK) ile saptanan bulguların hastanın demografik özellikleri, hastalık aktivitesi ve tedavi ile ilişkisinin değerlendirilmesidir. Yöntem: PsA ve PsO tanılı, 18 yaş üstü, 76 hastanın verileri geriye dönük olarak tarandı ve kaydedildi. Güncel değerlendirmede DAPSA, BASDAI ölçekleri, Leeds Entezit İndeksi skorları hesaplandı, laboratuvar verileri, tedavi özellikleri ve TVK görüntüleri kaydedildi. TVK bulguları kalitatif ve semi-kantitatif olarak değerlendirildi. Bulgular: PsO ve PsA'da ortalama maksimum kapiller uzunluğun benzer olarak elonge olduğu (p=0.726), ortalama maksimum kapiller çap ve maksimum kapiller genişliklerin benzer olarak artmış olduğu gözlenmiştir (p=0.682, p=0.699). İki hasta grubunda da biyolojik ilaç kullanımı olanlarda maksimum kapiller uzunluk ve genişliğin daha fazla olduğu görülmüştür. Minör ve major TVK anormalliklerinin sıklığı bakımından iki grup arasında fark saptanmamıştır. Tüm hasta grubunda BMI, güncel ESH, trigliserid ve glukoz düzeyi ile minör ve major anormallikler arasında ilişkili olduğu görülmüştür. PsO hastalarında; cinsiyetin ortalama kapiller sayı ile (p=0.039), nadir hemoraji varlığının güncel biyolojik ilaç kullanımı ile (p=0.029), elonge kapiller varlığının cinsiyet ile (p=0.040), sık tortiyosite varlığının tırnak tutulumu ile (p=0.046) ilişkili olduğu görülmüştür. PsA'da sigara kullanımının nadir hemoraji ile (p=0.042), BMI
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim is to evaluate the relationship between findings detected by nailfold video-capillaroscopy (NVC) with demographic characteristics, disease activity, and treatment in patients with psoriasis (PsO) and psoriatic arthritis (PsA). Method: Data of 76 patients diagnosed with PsA and PsO, aged 18 and above, were retrospectively screened and recorded into a pre-defined protocol. In the current assessment, scores of DAPSA, BASDAI and Leeds Enthesitis Index were calculated, laboratory data, treatment characteristics, and NVC images were stored. NVC abnormalities were qualitatively and semi-quantitatively evaluated. Results: In PsO and PsA, it was observed that the average maximum capillary length was similarly elongated (p=0.726), and the average maximum capillary diameter and maximum capillary width were similarly increased (p=0.682, p=0.699). In both patient groups, those using biological drugs had longer and wider maximum capillary measurements. No difference was detected between the two groups in terms of the frequency of minor and major NVC abnormalities. In the entire patient group, BMI, current ESH, triglyceride, and glucose levels were found to be associated with minor and major abnormalities. In PsO patients, gender was associated with average capillary count (p=0.039), the presence of rare hemorrhage was associated with current biological drug use (p=0.029), the presence of elongated capillaries was associated with gender (p=0.040), and the presence of frequent tortuosity was associated with nail involvement (p=0.046). In PsA, smoking was associated with rare hemorrhage (p=0.042), BMI