Acil serviste trombolitik tedavi verilen akut iskemik inme hastalarında nörovasküler kalsifikasyonların intrakranyel kanama riskini artırmada etkinliği retrospektif çalışma
Retrospective study on the impact of neurovascular calcifications on increasing intracranial hemorrhage risk in acute ischemic stroke patients treated with thrombolytic therapy in the emergency department
  1. Tez No: 865460
  2. Yazar: ÖMER YASİR BOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ÇOŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş: İskemik inme mortalite ve morbiditeye neden olan hastalıklardandır. İskemik inmenin birçok risk faktörü belirlenmiştir. İskemik inme tedavisinde intravenöz trombolitik tedavi (tPA) ve mekanik trombektomi önemlidir. Ancak tedavi sırasında kanama riski vardır, bu nedenle risk faktörleri dikkate alınmalı ve tedavi planları buna göre ayarlanmalıdır. Çalışmamız, intravasküler kalsifikasyonların hemorajik transformasyon riskini öngörüp öngöremeyeceğini ve kalsifikasyonların hasta sonuçları üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 244 iskemik inme hastası dahil edildi. Hastaların bilgileri hastane takip dosyalarından elde edildi. Hastaların başvuru ve tedavi sonrası beyin görüntüleme bulguları kullanacağımız skorlama sistemleri ile radyoloji anabilim dalı tarafından tekrar değerlendirilmiştir. Değerlendirmede, internal karotis arterinin sifon bölgesinde Kockelkoren kriterlerine göre analizler gerçekleştirilmiştir. Bulgular: İnme için DM, HL ve aktif sigara içiciliği daha erken yaşta inme geçirmelerine neden olmaktadır. HT ve ileri yaş kalsifikasyon ile ilişkilidir. İstatistiksel olarak başvurudaki beyin BT'de enfarktüs ve hiperdens arter bulgularının olması ve hastaların mekanik trombektomi tedavisi almaları kanama olasılığını arttırdığı gözlenmiştir. Çok değişkenli regresyon analizinde mekanik trombektominin ve hiperdens arter bulgusunun kanamaya etkisi istatistiksel anlamlı çıkmamıştır. Sonuç: Çalışmamızda kalsifikasyonların kanamayı arttırmadığı ancak erken dönem kötü sonlanım ile ilişkili olduğu gözlenmiştir. Kalsifikasyonların media tabakasında yer almaları kötü sonlanım riskini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Ischemic stroke is one of the diseases causing mortality and morbidity. Various risk factors have been identified for ischemic stroke. Intravenous thrombolytic therapy (tPA) and mechanical thrombectomy are crucial in the treatment of ischemic stroke. However, there is a risk of bleeding during treatment, so risk factors should be considered, and treatment plans should be adjusted accordingly. Our study aims to assess whether intravascular calcifications can predict hemorrhagic transformation risk and evaluate the effects of calcifications on patient outcomes. Material and Method: Our study included 244 ischemic stroke patients. Patient information was obtained from hospital records. Brain imaging findings before and after treatment were re-evaluated by the Department of Radiology using scoring systems we will employ. Analysis was conducted based on criteria for the siphon region of the internal carotid artery according to Kockelkoren criteria. Results: Diabetes, hyperlipidemia, and active smoking are associated with earlier onset of stroke. Hypertension and advanced age are associated with calcification. Statistically, the presence of infarction and hyperdense artery findings on initial brain CT scans, as well as patients receiving mechanical thrombectomy treatment, have been observed to increase the likelihood of bleeding.However, in multivariate regression analysis, the effect of mechanical thrombectomy and hyperdense artery findings on bleeding did not reach statistical significance. Conclusion: In our study, it was observed that calcifications did not increase the risk of bleeding, but they were associated with early unfavorable outcomes. Calcifications located in the media layer were found to increase the risk of unfavorable outcomes.