Kalsiyum silikat içerikli kök kanal medikamentinin periapikallezyonlarda kemik rezorpsiyonu ve inflamasyon mediatörlerinin salınımı üzerine etkisi: randomize kontrollü klinik çalışma
Effect of root canal medicament based calcium silicate on boneresorption and release of inflammatory mediators in periapical lesions: a randomized controlled clinical trial
  1. Tez No: 865470
  2. Yazar: OĞUZHAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM SÜMBÜLLÜ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Tek köklü dişlerin cerrahi olmayan yeniden endodontik tedavisinde, kalsiyum silikat ve kalsiyum hidroksit içerikli kök kanal medikamentlerinin, periapikal lezyonlarındaki Nükleer Faktör Kappa B Ligandı (RANKL), Osteoprotegerin (OPG), Tümör Nekroz Faktör-alfa (TNF-α), Prostoglandin E2 (PGE-2) ve Dönüştürücü Büyüme Faktör-beta (TGF-β) salınımları üzerine etkisini incelemektir. Materyal ve Metot: Çalışmaya dahil edilen 60 hasta kullanılan kanal içi ilaca göre randomize olarak iki gruba ayrıldı: kalsiyum silikat içerikli kök kanal medikamenti ve kalsiyum hidroksit içerikli kök kanal medikamenti. Dişlerin giriş kaviteleri açıldı ve kanal dolguları uzaklaştırıldı. Apikal dokularından RANKL, OPG, TNF-α, PGE-2 ve TGF-β örnekleri 3 adet kağıt kon kullanılarak alındı. İlgili medikament yerleştirildi ve bir hafta sonraya randevu verildi. İkinci seans, medikamentler kök kanallarından uzaklaştırıldı ve ikinci örnekler aynı metotla alındı. Tedavi öncesi ve sonrası RANKL, OPG, TNF-α, PGE-2 ve TGF-β seviyeleri ELISA testi ile belirlendi ve RANKL/OPG düzeyi ayrıca hesaplandı. Mediatörlerin tedavi öncesi-sonrası düzeyleri, yüzdelik değişimleri ve demografik değişkenler istatistiksel olarak analiz edildi (p0.05). Her iki grupta da tedavi öncesi ve sonrası RANKL/OPG, TNF-α, PGE-2 ve TGF-β seviyelerinde istatiksel olarak anlamlı bir azalma vardı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effect of calcium silicate and calcium hydroxide containing root canal medicaments on the release of Nuclear Factor Kappa B Ligand (RANKL), Osteoprotegerin (OPG), Tumour Necrosis Factor-alpha (TNF-α), Prostoglandin E2 (PGE-2) and Transforming Growth Factor-beta (TGF-β) in periapical lesions in non-surgical re-endodontic treatment of single-rooted teeth. Material and Method: The 60 patients included in the study were randomly divided into two groups according to root canal medicament going to use which are calcium silicate-containing root canal medicament and calcium hydroxide-containing root canal medicament. The access cavities of the teeth were opened and canal fillings were removed. RANKL, OPG, TNF-α, PGE-2 and TGF-β samples were obtained from the apical tissues using 3 paper cones. The relevant medicament was placed and an appointment was made for one week later. In the second session, the medicaments were removed from the root canals and the second samples were taken by the same method. Pre-treatment and post-treatment RANKL, OPG, TNF-α, PGE-2 and TGF-β levels were determined by ELISA test and RANKL/OPG level was calculated separately. Pre- and post-treatment levels of mediators, percentage changes and demographic variables were statistically analysed (p0.05). There was a statistically significant decrease in RANKL/OPG, TNF-α, PGE-2 and TGF-β levels before and after treatment in both groups (p0.05).