İşletme kurma amacı olan adayların girişimcilik özelliklerinin ölçülmesi: Akşehir İİBF öğrencileri üzerine bir araştırma
Measurement of entrepreneurial characteristics of candidates with the purpose of establishing a business: A study on students of Aksehir EAS
- Tez No: 531728
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA KARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Gönümüzde bireylerin, girişimcilikleri büyük önem kazanmıştır. Girişimcilik; emek, teknoloji, sermaye ve doğal kaynaklar olarak sayılan imalat faktörlerini bir araya getirerek mal veya hizmet üretme eylemlerini kapsar. Girişimci ise; mal ve hizmet üretmek amacıyla, pazardaki fırsatları değerlendiren, sermaye, doğal kaynaklar ve emek gibi imalat faktörlerini bir araya getirerek riski üstlenen kişidir. Çoğu kişi kendi işini kurmanın ve kendi kendinin patronu olmanın hayalini kurar. Ancak kişinin kendi işini kurmadan önce yapması gereken ilk şey neden girişimci olmak istediğini belirlemesidir. Bu aşamada; girişimciliği etkileyen demografik ve sosyal faktörleri ortaya koymak kadar, onları girişimciliğe iten güdüleri de belirlemek önemlidir. Bireyler, patron olmak, işle ilgili kararlarda direkt söz sahibi olmak, insanlarla yakın ilişkiler kurmak ve yüksek kar etme potansiyeli istemek, başarı ve güç ihtiyacı gibi pek çok unsurun etkisiyle girişimci olmak yani kendi işletmelerini kurmak isterler. Böyle bir durumda; küçük bir işletme olarak ekonomik değişimlerden çabuk etkilenme, uzun çalışma saatleri nedeniyle yorgun düşme, hemen hemen tüm iş alanlarında yetenekli olma, yüksek finansal riskle başa çıkma, çalışanlara, müşterilere ve diğer çevrelere karşı tam sorumluluk taşıma gibi olumsuzluklar; girişimci için daha az önem taşır. İşte tüm bu olumsuzlukları göze alabilme, başarılı bir işletme sahibi olma konusunda kararlı olma ve benzeri durumlar bir takım güdüleyici faktörlerin etkisi sonucunda ortaya çıkar. Bu çalışmanın amacı; girişimcilerin sahip olduğu kişilik özellikleri ve ilk işletmelerini kurma amaçlarını incelemek ve bunlar arasındaki ilişkileri ortaya koymaktır. Girişimcilerin bazı demografik, sosyal ve kişilik özellikleri üzerindeki etkilerini araştırmak da bu çalışmanın bir diğer amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, entrepreneurship of individuals has gained great importance. Entrepreneurship involves actions to produce goods or services by bringing together production factors that can be listed as labor, technology, capital and natural resources. The entrepreneur is the person who takes risks by bringing together production factors such as capital, natural resources and labor, which evaluate the opportunities in the market in order to produce goods and services. Most people dream of setting up their own business and becoming their own boss. But the first thing a person has to do before setting up their own business is to determine why they want to be an entrepreneur. In this phase, it is important to identify the motives that drive entrepreneurship, as well as demographic and social factors that influence entrepreneurship. They want to be entrepreneurs, to be their own businesses, to be individuals, to be bosses, to have direct sayings in business decisions, to establish close relationships with people and to have a high profit potential, In such a case, negativities such as being affected by economic changes quickly, being tired due to long hours of work, being skilled in almost all business areas, coping with high financial risks, taking full responsibility for employees and customers and other circles as a small business are less for the entrepreneur Is important. Being able to see all these negativities, being determined to be a successful business owner, and the like, arise as a result of a number of motivating factors. The purpose of this study is to examine the personality traits that entrepreneurs possess and the purposes of establishing their initial business, and to establish relationships between them. Another aim of this study is to investigate the effects of entrepreneurs on some demographic, social and personality traits.