Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü işletmelerinde tomruk satışında müşteri memnuniyetinin belirlenmesi
Determination of customer satisfaction in log sales in Kahramanmaraş Regional Forest directorate businesses
  1. Tez No: 865584
  2. Yazar: NECMİ AKÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Endüstri Makineleri ve İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Müşterilerin tüm işletmelerde yer alan kaynak kullanımı, pazarlama, satın alma, vb., konularda odak noktasını temsil ettiği bilinmektedir. Müşteri ilişkileri işletme ile müşteri arasında ortaya koyulan satış öncesi ve sonrası bütün faaliyetleri kapsamaktadır. Ayrıca müşteri bu süreçte karşılıklı yarar ve ihtiyaç tatminini hissetmektedir. Günümüzde işletmeler müşteriler ile uzun vadede ilişkilerini oluşturmak için hareket etmektedirler. Bununla birlikte artan rekabetten dolayı işletmeler müşteri odaklı bir yaklaşım sergilemektedirler. Bu çalışmada Kahramanmaraş ilinde bulunan devlet orman işletmesi ile ticareti olan özel işletmelerde yer alan müşterilerin memnuniyetleri yüz yüze anket yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Müşterilere anket uygulandıktan sonra elde edilen veriler SPSS ortamında çapraz tabloları şeklinde elde edilmiştir. Sonuç olarak müşteriler içerisinde en fazla 1. sınıf kalite ürün alanların oranı %64,9 olarak tespit edilmiş, 2. sınıf kalite ürünleri satın alanlar ise %27,8 ve 3.sınıf kalite ürün alanlar %7,2 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that customers represent the focal point in all businesses in terms of sourcing, marketing, purchasing, etc. Customer relations include all pre- and post-sales activities carried out between the business and the customer. In addition, the customer feels mutual benefit and need satisfaction in this process. Nowadays, businesses act to establish long-term relationships with customers. However, due to increasing competition, businesses are taking a customer-oriented approach. In this study, the satisfaction of customers in the state forest enterprise and private enterprises that trade in Kahramanmaraş province was determined using the face-to-face survey method. The data obtained after applying the survey to the customers was obtained in the form of frequency tables in the SPSS environment. As a result, the percentage of customers who bought 1st class quality products was determined to be 64,9%, those who bought 2nd class quality products were 27,8%, and those who bought 3rd class quality products were 7,2%.