Acil serviste hipotansiyon saptanan olguların analizi
Analysis of cases with hypotension detected in the emergency department
- Tez No: 865605
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM İKİZCELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Kardiyoloji, Emergency Medicine, Cardiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Acil serviste tespit edilen hipotansif olguların demografik özellikleri, başvuru şikayetleri, vital bulguları, laboratuvar değerleri, ek hastalıkları, kullandığı ilaçlar, aldıkları tanılar ve sonlanımları analiz edilip hastalığın gidişatını etkileyen faktörlerin saptanarak hastaların yönetiminde klinisyene katkı sağlanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı'nda yapılmıştır. Çalışmada retrospektif olarak 01/07/2022-31/12/2022 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi acil servise başvuran sistolik kan basıncı 90 mmHg'nın altında olan, 18 yaşında ve 18 yaşından büyük 624 hasta; hastane bilgi yönetim sisteminden taranarak dahil edilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, bilinen kronik hastalıkları, kullandıkları ilaçları, vital bulguları ve laboratuvar sonuçları ile 30 günlük mortaliteleri değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya 624 hasta dahil edilmiştir. Bunlardan 272 (%43,6) hasta erkek, 352 (%56,4) hasta kadındır. Hastaların yaş ortalaması 51,219 (18-94) bulunmuştur. Çalışmamızda ortalama sistolik kan basıncı 865,6 mmHg, ortalama diyastolik kan basıncı 53,96,5 mmHg hesaplanmıştır. Hastaların en sık eşlik eden hastalıkları sırasıyla malignite, hipertansiyon ve diyabetes mellitus olarak görülmüştür. Hastaların en sık aldığı tanılar sırasıyla enfektif nedenler %57,4, genitoüriner nedenler %32,1, solunumsal nedenler %12,2 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to analyze the demographic characteristics, presenting complaints, vital signs, laboratory values, comorbidities, medications used, diagnoses received, and outcomes of hypotensive cases identified in the emergency department, in order to determine factors influencing the course of the disease and to contribute to the management of patients by clinicians. Materials and Methods: This study was conducted at the Department of Emergency Medicine, Istanbul University-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Faculty of Medicine. A total of 624 patients aged 18 years and older with a systolic blood pressure below 90 mmHg, presenting to the emergency department between 01/07/2022 and 31/12/2022 were included retrospectively by screening from the hospital information management system. The patients' age, gender, known chronic diseases, medications used, vital signs, laboratory results, and 30-day mortalities were evaluated. Results: A total of 624 patients were included in the study, of whom 272 (43.6%) were male and 352 (56.4%) were female. The mean age of the patients was 51.2±19(range:18–74) years. The mean systolic blood pressure was calculated as 86±5.6 mmHg and the mean diastolic blood pressure was 53.9±6.5 mmHg. The most common comorbidities observed in patients were malignancy, hypertension and diabetes mellitus. The most common diagnoses received by patients were infectious causes (57.4%), genitourinary causes (32.1%) and respiratory causes (12.2%).