Annelerin çocuk yetiştirme sitilleri ile benlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between mothers'child-rearing styles and their self-esteen
- Tez No: 865625
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı annelerin çocuk yetiştirme stilleri ile benlikleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada ayrıca annelerin çocuk yetiştirme stillerinin ve benliklerinin annelerin demografik özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı da araştırılmıştır. Araştırmanın gerçekleştirilmesinde nicel bir araştırma deseni ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın evrenini, 3-13 yaş arası en az bir çocuğa sahip Antalya'da yaşayan anneler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bu evren içerisinden kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen 305 anne oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri anket tekniği kullanılarak çevrimiçi olarak toplanmıştır. Veriler SPSS 26.0 programı üzerinde Pearson momentler çarpımı korelasyon testi, çoklu doğrusal regresyon testi, bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü ANOVA testi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular annelerin özerk, ilişkisel ve özerk-ilişkisel benliklerinin onların yetkin(demokratik) çocuk yetiştirme stilini %7 oranında, yetkeci(otoriter) çocuk yetiştirme stilini %8 oranında ve izin verici çocuk yetiştirme stilini %3 oranında açıkladığını göstermiştir. Özerk ve özerk-ilişkisel benliğin yetkin çocuk yetiştirme stilini pozitif yönlü ve anlamlı bir biçimde yetkeci çocuk yetiştirme stilini ise negatif yönlü ve anlamlı bir biçimde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Özerk benliğin izin verici çocuk yetiştirme stili üzerinde negatif yönlü ve anlamlı yordadığı etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İlişkisel benliğin ise yetkin, yetkeci ve izin verici çocuk yetiştirme sitili üzerinde yordayıcı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Bulgular annelerin yetkin, yetkeci ve izin verici çocuk yetiştirme sitillerinin annelerin yaşına, medeni durumuna, eğitim düzeyine, çalışma durumuna, en küçük ve en büyük çocuğunun yaşına göre farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Diğer taraftan, annelerin çocuk yetiştirme stillerinin gelir düzeyine ve çocuk sayısına göre anlamlı biçimde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between mothers' child-rearing styles and their self-esteem. The study also investigated whether mothers' child-rearing styles and personalities differ according to their demographic characteristics. A quantitative research design and relational survey model were used to conduct the research. The population of this research consists of mothers living in Antalya with at least one child between the ages of 3-13. The sample of the research consists of 305 mothers selected from this population using the convenience sampling method. The data of the research was collected online using the survey technique. Data were analyzed using the Pearson product-moment correlation test, multiple linear regression test, independent samples t test and one-way ANOVA test on the SPSS 26.0 program. Findings showed that mothers' autonomous, relational and autonomous-relational personalities explained their democratical child-rearing style by 7%, their authoritarian child-raising style by 8%, and their permissive child-rearing style by 3%. It was concluded that autonomous and autonomous-relational personalities predicted the democratical child-rearing style positively and significantly, and the authoritarian child-rearing style negatively and significantly. It was concluded that autonomous personality had a negative and significant predictive effect on permissive child-rearing style. The relational personality did not have a predictive effect on democratical, authoritarian and permissive child-rearing styles. The findings concluded that mothers' democratical, authoritarian and permissive child-rearing styles do not differ according to the mothers' age, marital status, education level, employment status, and the age of the youngest and oldest child. On the other hand, it was concluded that mothers' child-rearing styles differ significantly according to income level and number of children.