Impact of corporate branding strategy on the consumer loyality: An empirical investigation of Riham Group of Companies
Kurumsal marka stratejisinin tüketici bağlılığı üzerindeki etkisi: Riham Şirketler Grubu'nun ampirik bir incelemesi
- Tez No: 865630
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM KARAYALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Mevcut rekabetçi iş ortamında şirketler sürekli olarak farklılaşmaya ve müşteri ilişkileri kurmaya yönelik stratejiler ararlar. Kurumsal markalama, müşteri bağlılığını etkileme potansiyeli taşıyan çok önemli bir husustur ancak bu etkiye yönelik ampirik araştırmalar sınırlıdır. Bu çalışma, Uganda'nın rekabetçi pazarında Riham Şirketler Grubu'nun kurumsal markasının tüketici sadakati üzerindeki etkisini inceledi. Çalışma, Uganda Kampala'daki Riham Şirketler Grubu'nda kurumsal markalama stratejilerinin tüketici sadakati üzerindeki etkisini araştırmak için niceliksel bir kesitsel anket tasarımı kullanmıştır. Araştırmanın evrenini Riham'ın kurumsal markalama çalışmalarına aşina olan tüketiciler oluşturdu. Veriler, çevrimiçi anketler aracılığıyla uygulanan yapılandırılmış bir anket aracılığıyla toplandı ve SPSS yazılımının 24. sürümüyle tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistikler kullanılarak analiz edildi. Araştırma, Kurumsal İmajın tüketici sadakati üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu buldu. Benzer şekilde Şirket Adının tüketici sadakati üzerinde olumlu bir etkisi olduğu görülmüştür. Kurumsal İtibarın tüketici sadakati üzerinde olumlu etkisi vardır. Bu bulgular, Kurumsal İmajın, Kurumsal İsmin ve Kurumsal İtibarın Riham Şirketler Grubu içindeki tüketici sadakatine önemli ölçüde katkıda bulunduğunu doğrulayarak boş hipotezleri reddetmek için önemli kanıtlar sağladı
Özet (Çeviri)
In the current competitive business environment, companies continually seek strategies for differentiation and customer relationship building. Corporate branding is a crucial aspect with the potential to impact customer loyalty, yet empirical investigations into this influence are limited. This study examined the impact of the Riham Group of Companies' corporate branding on Consumer Loyalty in Uganda's competitive market. The study employed a quantitative cross-sectional survey design to investigate the impact of corporate branding strategies on Consumer Loyalty within Riham Group of Companies in Kampala, Uganda. The study population comprised consumers familiar with Riham's corporate branding efforts. Data was collected through a structured questionnaire administered via online surveys and analyzed using descriptive and inferential statistics with SPSS software version 24. The study found that Corporate Image has a positive effect on Consumer Loyalty Similarly, Corporate Name exhibited a positive effect on Consumer Loyalty Corporate Reputation has a positive effect on Consumer Loyalty These findings provided substantial evidence to reject the null hypotheses, affirming that Corporate Image, Corporate Name, and Corporate Reputation significantly contribute to Consumer Loyalty within Riham Group of Companies.