Müzik eğitimi anabilim dallarındaki viyola eğitimi sürecinin öğrenci görüşleri açısından değerlendirilmesi (Ege Bölgesi örneği)
Evaluation of viola education process in terms of student opinions (An example from the Aegean Region)
- Tez No: 865646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SINIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı, Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında bireysel çalgı eğitimi kapsamında viyola eğitimi alan viyola öğrencilerinin bireysel çalgı eğitimi viyola dersine yönelik görüşlerini araştırmada ele alınan boyutlar açısından incelemektedir. Araştırmanın çalışma grubunu Ege bölgesinde yer alan üniversitelerin eğitim fakülteleri güzel sanatlar eğitimi müzik eğitimi anabilim dallarında, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılında bireysel çalgı eğitimi kapsamında viyola eğitimi alan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 11 lisans 2, 3, 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma, nitel çerçevede durum çalışması deseninde gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri araştırmacı tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile değerlendirilip, yorumlanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlarda; Ege bölgesindeki müzik eğitimi anabilim dallarında yer verilen bireysel çalgı eğitimi viyola derslerini çoğunlukla keman alanında uzmanlaşmış öğretim elemanlarının yürüttüğü belirlenmiştir. Ayrıca, öğretim elemanlarının iletişim becerilerinin, öğrencilerin öğrenme süreçleri, ders başarıları ve performans başarıları açısından önemli bir faktör olduğu belirlenmiştir. Araştırma verilerinden, gam ve arpej çalışmalarını içeren egzersiz kitapları ve yay teknikleri hakkında öğrencilerle yeterince bilgi paylaşılmadığı ve bu durumun öğrencilerin ders başarılarına olumsuz etki yaptığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlara ek olarak; öğretim elemanlarının bireysel çalgı eğitimi viyola derslerinde edinilmesi geren kazanımları yeterince göz önüne almadıkları ve derslerin çoğunlukla uygulamaya dayalı gerçekleştirildiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca, öğretim elemanlarının asıl uzmanlık alanlarının keman olmasının öğrenci motivasyonunu olumsuz etkilediği ve asıl uzmanlık alanı viyola olan öğretim elemanlarının öğrenci motivasyonunu olumlu yönde etkilediği anlaşılmıştır. Araştırmanın sonuçlarının, viyola eğitimi alan öğrencilere, bu dersleri yürüten eğitimcilere ve benzer araştırmaları gerçekleştirecek araştırmacılara katkı sağlayacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the perspectives of viola students receiving individual instrument instruction within the scope of individual instrument education in the Department of Music Education. The dimensions investigated in this research focus on the opinions of viola students regarding individual instrument instruction in viola lessons. The study employed a qualitative approach, utilizing a case study design. The study group of the research consists of undergraduate students from education faculties of universities located in the Aegean region. (These students are enrolled in the music education departments, specifically in the fields of fine arts education, during the spring semester of the 2022-2023 academic year. They voluntarily participated in the study and received individual viola education as part of instrumental instruction. The participants include 11 students from the 2nd, 3rd, and 4th grades of their undergraduate programs. Data for the research were gathered through a semi-structured interview form developed by the researcher. The collected data within the scope of the study were analyzed and interpreted using a descriptive analysis method. The research findings indicate that there was not enough sharing of information with students regarding exercise books involving scales and arpeggios, as well as bowing techniques, and this situation negatively impacted students' academic achievements in the lessons. In addition to these findings, it has been determined that instructors do not sufficiently take into account the required competencies in individual instrument instruction viola lessons, and the lessons are primarily conducted through practical applications. Moreover, it has been identified that the instructors' main expertise in the violin adversely affects student motivation, while instructors specializing in the viola positively impact student motivation. The anticipation is that the outcomes of the study will provide contributions to students undergoing viola education, educators administering these lessons, and researchers conducting analogous inquiries.