Okuma tiyatrosu yöntemi kullanılarak ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin akıcı okuma becerilerinin geliştirilmesi
Developing the fluent reading skills of first grade primary school students using the reading theater method
- Tez No: 865653
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ SİDEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada okuma tiyatrosu yöntemi kullanılarak ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin akıcı okuma becerilerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırma modeline uygun olarak düzenlenen bu araştırma 2021-2022 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde Hakkari ilinin Merkez ilçesinde öğrenim gören 16 birinci sınıf öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak öğrencilerin kelime tanıma yüzdeleri ve okuma hızları ölçülerek Akyol ve diğerleri (2014) tarafından kabul edilen kriterlere göre puanlama yapılmıştır. Kelime tanıma yüzdesi için 92-98 aralığında puan alan öğrenciler“öğretimsel”düzeyde, 92-98 aralığının altında puan alan öğrenciler“endişe”düzeyinde, 92-98 üzerinde puan alan öğrenciler“bağımsız”okuma düzeyinde kabul edilmiştir. Öğrencilerin okuma hızının ölçülmesinde seviyelerine uygun olarak dakikada 30-90 kelime okuyan öğrencilerin okuma hızı“iyi”olarak değerlendirilmiştir. Öğrencilerin prozodi okuma becerileri için Baştuğ ve Keskin (2012) tarafından geliştirilen“Prozodik Okuma Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçekten alınabilecek en fazla puan 60 olmakla beraber bu puanın yarısını alan öğrenci başarılı sayılmıştır. 52 ders saati gerçekleştirilen süreç video kaydına alınmış olup araştırmada elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiş“Kolmogorov Smirnov Normallik”testi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin ön test son test sonuçlarına göre doğru okuma durumlarının“öğretimsel”düzeyde olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin ön test son test sonuçlarına göre okuma hızı durumları incelendiğinde ortalamanın“iyi”seviyede olduğu çoğu öğrencinin sınıf seviyelerine göre uygun hızda okuduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin ön test son test sonuçlarına göre prozodi okuma durumlarına bakıldığında ortalamanın“düşük”olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kelime tanıma sonuçları için eğitim öncesi ve sonrası yapılan ölçümlerin karşılaştırılmasında anlamlı bir farklılığının bulunmadığı ve öğrencilerin“öğretimsel”düzeyde oldukları belirlenmiştir. Öğrencilerin okuma hızlarının karşılaştırılmasında eğitim öncesi sonrası yapılan ölçümlerde anlamlı bir farklılık görülmediği belirlenmiştir. Prozodi okuma becerilerinin karşılaştırılmasında ise ön test son test arasında anlamlı bir farklılığın bulunduğu ve okuma tiyatrosu yönteminin öğrencilerin prozodi okuma becerilerine katkı sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the researh is to improve the fluent reading skills of first grade primary school students by using the reading theater method. For this purpose, this research, which was organized in accordance with the quasi-experimental research model, one of the quantitative research methods, was conducted with 16 first-grade students studying in the Central district of Hakkari province in the spring semester of the 2021-2022 academic year. Purposeful sampling method was used to determine the students. As a data collection tool, students' word recognition percentages and reading speeds were measured and scored according to the criteria accepted by Akyol et al. (2014). For word recognition percentage, students who scored in the range of 92-98 were considered at the“instructional”level, students who scored below the 92-98 range were considered at the“anxiety”level, and students who scored above 92-98 were considered at the“independent”reading level. In measuring the reading speed of students, the reading speed of students who read 30-90 words per minute in accordance with their level was evaluated as“good”.“Prosodic Reading Scale”developed by Baştuğ and Keskin (2012) was used for students' prosody reading skills. Although the maximum score that can be obtained from the scale is 60, the student who receives half of this score is considered successful. The process, which took 52 lesson hours, was video-recorded and the data obtained in the research was analyzed with the descriptive analysis method and the“Kolmogorov Smirnov Normality”test was performed. According to the results of the research, it was determined that the correct reading status of the first grade primary school students was at the“instructional”level according to the pre-test and post-test results. When the reading speed status of the students was examined according to the pre-test and post-test results, it was determined that the average was at a“good”level and most students read at an appropriate speed according to their grade level. According to the pre-test and post-test results of the students, when looking at their prosody reading status, it was concluded that the average was“low”. When the word recognition results were compared, it was determined that there was no significant difference in the measurements made before and after the training and the students were at the“instructional”level. When comparing the reading speeds of the students, it was determined that there was no significant difference in the measurements made before and after the training. In the comparison of prosody reading skills, it was determined that there was a significant difference between the pre-test and post-test and that the reading theater method contributed to the students' prosody reading skills.