COVID-19 pandemisi döneminde gerçekleşen ergen intihar girişimlerinin incelenmesi
Investigation of adolescent suicide attempts during the COVID-19 pandemic period
  1. Tez No: 865687
  2. Yazar: EDA EZGİ AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmada; COVID-19 pandemisi döneminde intihar girişiminde bulunan ergenlerin intihar girişimine, COVID-19 pandemisinin etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Derinlemesine görüşmelere dayanan ve durum çalışması deseni kullanılan araştırmada ölçüt örnekleme yöntemiyle 20 ergenle görüşme gerçekleştirilmiştir. Ortalama 45 dakika süren görüşmeler, 5 Mart 2023-20 Ekim 2023 tarihleri arasında bir şehir hastanesinin tıbbi sosyal hizmet birimi görüşme odasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yarı yapılandırılmış yedi sorunun yer aldığı görüşme formu kullanılmıştır. Sadece yedi katılımcıda ses kaydı cihazı kullanılmış, diğerlerinde ise görüşmelerle yazıya dökme eş anlı gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle Excel ve Word 2013 programları kullanılarak analiz edilmiştir. İntihar girişimi açısından riskli bir dönem olan ergenlik döneminde ergenleri COVID-19 pandemisinde intihar girişimine sürükleyen çoklu ve birbirini etkileyen faktörlerin olduğu saptanmıştır. Katılımcıların intihar girişime neden olan faktörler; aile ilgili sorunlar, akran çevresi ile ilgili sorunlar, eğitimle ilgili sorunlar ve sağlıkla ilgili sorunlardır. Katılımcıların intihar girişimine ailelerinin yaklaşımının (%55'i) genelde iyi olmadığı belirlenmiştir. Katılımcılar COVID-19 pandemisi döneminde destek duydukları ihtiyaçlarının karşılanmadığını ifade etmiştir. Ayrıca katılımcılar, intihar girişimi sonrası hem psikiyatrik tedavi hem de psiko-sosyal desteğe ihtiyaçları olduklarını aktarmıştır. Katılımcıların %65'i COVID-19 sürecinde intihar etmelerine sebep olan olaylar yaşanmasaydı intihar etmeyeceklerini belirtmiştir. Bu kapsamda kişilerin ihtiyaç duydukları psiko-sosyal desteklerin tespit edilerek uygun sosyal hizmet müdahalelerinin etkin kullanılması ile ergenlerin intihar girişimi davranışlarının önüne geçilebileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to reveal the impact of the COVID-19 pandemic on suicide attempts by adolescents during this period. In-depth interviews were conducted with 20 adolescents using the criterion sampling method in a case study design. The interviews, which lasted an average of 45 minutes each, were conducted in the consultation room of the medical social service unit of a city hospital between March 5, 2023, and October 20, 2023. A semi-structured interview form containing seven questions was used in the research. Only seven participants used audio recording devices; for others, the interviews were transcribed into written form concurrently. The data obtained from the research were analyzed using descriptive analysis method through Excel and Word 2013 programs. It was found that there were multiple and interrelated factors that led adolescents to suicide during the COVID-19 pandemic, which is a risky period for suicide attempts during adolescence. Factors leading to suicide attempts reported by participants include family-related issues, peer-related problems, educational problems, and health-related issues. It was determined that the approach of participants' families to the suicide attempts was generally not good (55%). Participants expressed that their needs for support during the COVID-19 pandemic were not met. Additionally, participants conveyed the need for both psychiatric treatment and psycho-social support after a suicide attempt. 65% of participants stated that if events leading to suicide did not occur during the COVID-19 period, they would not have attempted suicide. In this context, it has emerged that appropriate social service interventions can be used effectively to prevent adolescents' suicide attempt behaviors by identifying the psycho-social supports they need.