Sınıf öğretmenlerinin çocuklara duydukları sevgi ile değer temelli iletişim düzeylerinin incelenmesi
An investigation of classroom teachers' love for children and their value-based communication
- Tez No: 865690
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHAT YAŞAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Eğitim, insan yetiştirme sanatıdır ve bu sanatın uygulayıcıları öğretmenlerdir. Öğretmenliğin temel şartı sevgidir; öğretmenlerin öğrencilerle kurduğu iletişim, öğrenme sürecinin temelini oluşturur. Eğitim sürecinde önemli bir yere sahip olan iletişimin temel taşlarından biri değerlerdir. Bu bağlamda değer temelli iletişim ve öğretmenlerin öğrencilere duydukları sevgi eğitim sürecinin başarısını etkileyen önemli bir faktördür. Bu çalışmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin çocuk sevme düzeyleri ile değer temelli iletişim düzeylerinin belirlemek ve sınıf öğretmenlerinin çocuklara olan sevgileri ile değer temelli iletişim düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, Bingöl il merkezinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilkokullarda görev yapan 361 sınıf öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama sürecinde,“Barnett Çocuk Sevme Ölçeği”,“Değer Temelli İletişim Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırma, ilişkisel tarama modeli ve basit seçkisiz örnekleme ile yapılmıştır. Veriler online yöntemle toplanmıştır. Ölçeklerin uygulanması sonucunda elde edilen verileri çözümlemede“betimsel istatistik”teknikleri (frekans, yüzde, aritmetik ortalama) ve verilerin dağılımı normal dağılım göstermediğinden“nonparametrik istatistik”teknikleri (Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis) kullanılmıştır. Ayrıca çocuk sevme düzeyleri ile değer temelli iletişim becerileri arasındaki ilişkiyi ölçmek için ise Sperman sıra farkları korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, sınıf öğretmenlerinin değer temelli iletişim düzeyleri yüksek seviyededir; özellikle kadın öğretmenlerin değer temelli iletişimde daha başarılı olduğu görülmüştür. Medeni durum, mesleki kıdem ve çocuk sahibi olma durumuna göre anlamlı farklılık bulunmamıştır. Öğretmenlerin çocuk sevme düzeyleri ise yüksek olup, çocuk sayısı değişkenine göre farklılık göstermiştir. Özellikle, üç veya daha fazla çocuğa sahip öğretmenlerin, çocuğu olmayan veya daha az çocuğa sahip olan öğretmenlere kıyasla çocukları daha fazla sevdikleri belirlenmiştir. Ancak cinsiyet, medeni durum ve mesleki kıdeme göre yapılan analizlerde anlamlı farklılık bulunmamıştır. Analizler, çocuk sevme ve değer temelli iletişim düzeyleri arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Education is the art of raising humans, and the practitioners of this art are teachers. The fundamental requirement for teaching is love; the communication established between teachers and students forms the foundation of the learning process. In the education process, values, which are one of the key components of communication, hold significant importance. In this context, value-based communication and the love teachers have for their students are critical factors affecting the success of the education process. The aim of this study is to determine the levels of love primary school teachers have for children and their levels of value-based communication, and to examine the relationship between the love primary school teachers have for children and their levels of value-based communication. The study was conducted with 361 classroom teachers working in primary schools affiliated to the Ministry of National Education in Bingöl city center. During the data collection process, the“Barnett Child Loving Scale”,“Value-Based Communication Scale”, and“Personal Information Form”were used. The research was conducted using a relational screening model and simple random sampling. Data were collected online. In analyzing the data obtained as a result of the application of the scales,“descriptive statistics”techniques (frequency, percentage, arithmetic mean) were used, and since the distribution of the data did not show a normal distribution,“nonparametric statistics”techniques (Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis) were used. In addition, Spearman's rank difference correlation analysis was conducted to measure the relationship between the levels of loving children and value-based communication skills. According to the results of the research, the levels of value-based communication of classroom teachers are high; especially female teachers have been found to be more successful in value-based communication. No significant difference was found according to marital status, professional seniority, and having children. The levels of loving children among teachers are high and vary according to the number of children variable. Especially, teachers who have three or more children love children more compared to those who do not have children or have fewer children. However, no significant difference was found in the analysis according to gender, marital status and professional seniority. The analyses revealed a positive and moderate significant relationship between the levels of loving children and value-based communication.