Psöriyazis hastalarında kardiyometabolik risk faktörlerinin hastalık şiddeti ve yaşam kalitesi ile ilişkisi
The relationship of cardiometabolic risk factors with disease severity and quality of life in psoriasis patients
  1. Tez No: 865711
  2. Yazar: FATİH SOYTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÇETİN DOĞANER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Psöriyazis, en çok araştırılan dermatolojik hastalıklardandır. Dermatolojik hastalıklar ve kardiyometabolik risk faktörleri arasındaki ilişki uzun zamandır araştırılmaktadır. Psöriyazis patogenezindeki inflamatuar sürece bağlı olarak geliştiği düşünülen hastalıklar da son yıllarda pek çok araştırmanın konusu olmuştur. Psöriyazis hastalarında kozmetik kaygının ötesinde, hastalık şiddeti ve yaşam kalitesinin gelişebilecek komorbit hastalıklarla ilişkili olabildiği ve bunda cinsiyet, yaş, lezyon yerleşim yeri gibi hasta ve hastalığa ait birçok faktörün rol oynadığı tespit edilmiştir. Çalışmadaki amacımız; psöriyazis hastalarındaki sosyodemografik ve kardiyometabolik ve psöriyazis öyküsüne yönelik risk faktörlerini incelemek ve bu durumun hastalığın şiddeti ve hastaların yaşam kalitesi ile ilişkisini gözlemlemektir. Hastaların takip ve tedavisinde yalnızca deri bulgularına odaklanmayıp önlenebilir sağlık hizmetleri bakımından yüksek öneme sahip komorbit durumlar hakkında farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Gereç ve Yöntem: 01 Haziran 2021-31 Mayıs 2022 tarihleri arasında, Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları polikliniğine başvuran psöriyazis tanılı hastalardan çalışmaya katılmayı kabul edenlere uygulanmıştır. Sosyodemografik özelliklerin yanı sıra, psöriyazis öyküsüne yönelik sorular, ek hastalık varlığı, yaşam kalite ölçeğine yönelik sorular içeren yapılandırılmış anket formu uygulanmıştır. Muayene sırasında ilgili ölçümler ve hastalık şiddet skorlaması yapılmış, gerekli laboratuar parametreleri de hastane bilgi sisteminden elde edilmiştir. Veriler SPSS programından uygun testler kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan 315 psöriyazis hastasının yaş ortalaması 44,21±15,17 ve %51,4'ü erkekti. Hastaların ek kronik hastalık varlığı %44,7 iken; Metabolik Sendrom (MetS) varlığının %32 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Psoriasis is one of the most researched dermatological diseases. The relationship between dermatological diseases and cardiometabolic risk factors has been studied for a long time. Diseases that are thought to develop due to the inflammatory process in the pathogenesis of psoriasis have also been the subject of many researches in recent years. Beyond cosmetic concern in psoriasis patients, it has been determined that disease severity and quality of life may be related to comorbid diseases that may develop and that many factors related to the patient and the disease, such as gender, age, lesion location have played a role in this. Our aim in this study; to examine the sociodemographic and cardiometabolic risk factors for the history of psoriasis in psoriasis patients and to observe the relationship between this situation and the severity of the disease and the quality of life of the patients. In the follow-up and treatment of patients, we do not focus only on skin manifestations but also aim to raise awareness about comorbid conditions that are of high importance in terms of preventable health services. Materials and Methods: Between 01 June 2021 and 31 May 2022, it was applied to those who accepted to participate in the study from patients with psoriasis who applied to Gülhane Training and Research Hospital Skin and Venereal Diseases outpatient clinic. In addition to sociodemographic characteristics, a structured questionnaire form including questions about psoriasis history, presence of additional diseases, questions about quality of life scale was applied. During the examination, relevant measurements and disease severity scoring were made and the necessary laboratory parameters were obtained from the hospital information system. The data were analyzed using appropriate tests from the SPSS program. Results: The mean age of 315 psoriasis patients who participated in the study was 44.21±15.17 and 51.4% were male. While the presence of additional chronic diseases in the patients was 44.7%; Metabolic Syndrome (MetS) presence was found to be 32%.