Harmonik konveks fonksiyonlar için yeni integral eşitsizlikleri
New integral inequalities via harmonically convex functions
  1. Tez No: 865747
  2. Yazar: HİLAL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tezde harmonik konveks ve ikinci anlamda harmonik s-konveks fonksiyonlar ile ilgili teorem ve sonuçlar verildi. Birinci bölümde eşitsizlik teorisinin tarihçesi, konveks fonksiyonlar ve tarihçesi, harmonik konveks fonksiyonlar, harmonik konvekslik ve ikinci anlamda harmonik s-konvekslik üzerine yapılan çalışmalara yer verildi. İkinci bölümde, tez için gerekli olan temel kavram, tanım ve teoremler ile konveks fonksiyon sınıfları arasındaki ilişki hakkında bilgi verildi. Üçüncü bölümde, tezin dördüncü bölümü için ışık tutacak lemma ve teoremler verildi. Dördüncü bölümde harmonik konveks ve ikinci anlamda harmonik s-konveks fonksiyonlar için yeni eşitsizlikler verildi ve sonuçlar elde edildi. Tez çalışmasında elde edilen eşitsizliklerin literatür ile örtüştükleri gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, theorems and results about harmonically convex and harmonically s-convex function in the second sense are given. In the first chapter, the history of inequality theory, convex functions and their history, harmonically convex functions, studies on harmonically convexity and studies on harmonically s-convexity in the second sense are given. In the second chapter, the basic concepts, definitions and theorems required for the thesis and the relationship between the classes of convex functions are given. In the third chapter, lemmas and theorems that will shed light on the fourth chapter of the thesis are given. In the fourth chapter, new inequalities for harmonically convex and harmonically s-convex functions in the second sense are given and results are obtained. It is shown that the inequalities obtained in the thesis coincide with the literature.