Tuned vibration absorber design methodology for systems with cubic stiffness nonlinearity
Doğrusal olmayan kübik direngenliğe sahip sistemleriçin ayarlı titreşim sönümleyici tasarım metodolojisi
- Tez No: 865750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BÜLENT ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez, zayıf doğrusal olmayan sistemler (özellikle de kübik direngenlik içeren sistemler) için uyarlanmış yeni bir Ayarlı Titreşim Sönümleyici (TVA) tasarım metodunu incelemektedir. Titreşim kontrolü, çeşitli mühendislik uygulamalarında sistem kararlılığını sağlamak, yapısal titreşimleri azaltmak ve potansiyel hasarı azaltmak için gereklidir. Geleneksel doğrusal yaklaşımlar yaygın olarak kullanılırken, zayıf derecede doğrusal olmayan sistemler, matematiksel olarak daha gelişmiş bir tasarım metodolojisi gerektiren benzersiz zorluklar ortaya çıkarmaktadır. Bu araştırma, zayıf doğrusal olmayan etkileri dikkate alarak TVA parametrelerini optimize etmek için sistematik bir yaklaşım geliştirmektedir. Önerilen yöntem, sistemin dinamik tepkisini modellemek ve analiz etmek için analitik ve sayısal araçlardan yararlanır ve TVA için en uygun ayar parametrelerinin tanımlanmasına olanak tanır. Önerilen tasarım metodolojisinin etkinliği, zayıf doğrusal olmayan sistemlerde gelişmiş titreşim sönümleme performansını sergileyen teorik analizler ve sayısal simülasyonlar yoluyla gösterilmiştir. Bulgular, titreşim kontrol tekniklerinin ilerlemesine katkıda bulunmakta ve yapıda doğrusal olmayan durumlar mevcut olduğunda makine, inşaat ve havacılık mühendisliğinde çok çeşitli uygulamalar için titreşim sönümleyici tasarlanması ve optimize edilmesi üzerinde çalışan mühendisler ve araştırmacılar için değerli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates a novel Tuned Vibration Absorber (TVA) design methodology tailored for weakly nonlinear structural systems, specifically those that contain cubic stiffness nonlinearity. Vibration control is essential in various engineering applications to obtain system stability, reduce structural vibrations, and mitigate potential damage. While traditional linear approaches have been widely employed, weakly nonlinear systems pose unique challenges that demand a more mathematically advanced design methodology. This research develops a systematic approach to optimize TVA parameters, considering weak nonlinearity effects. The proposed method leverages analytical and numerical tools to model and analyze the system's dynamic response, enabling the identification of optimal tuning parameters for the TVA. The effectiveness of the proposed design methodology is demonstrated through theoretical analyses and numerical simulations, showcasing improved vibration suppression performance in weakly nonlinear systems. The findings contribute to the advancement of vibration control techniques and offer valuable insights for engineers and researchers working on designing and optimizing vibration absorbers for a wide range of applications in mechanical, civil, and aerospace engineering when nonlinearities exist in the structure.