P-konveks ve s-p-konveks fonksiyonlar için yeni integral eşitsizlikleri
New integral inequalities for p-convex and s-p-convex function
- Tez No: 865749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezde, p-konveks ve ikinci anlamda s-p-konveks fonksiyonlar ile ilişkin teoremler ve sonuçlar verildi. Birinci bölümde eşitsizlik teorisi, konveks fonksiyonların tarihsel gelişimi ve konvekslik teorisine ilişkin bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, tez için gerekli olan temel kavramlar, tanımlar ve teoremler verilmiş olup; aynı zamanda konveks fonksiyonların sınıfları arasındaki ilişkilere de yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, tezin bulgular bölümüne fikir veren lemma ve teoremler yer almaktadır. Dördüncü bölümde, p-konveks ve ikinci anlamda s-p-konveks fonksiyonlar için yeni eşitsizlikler verilerek sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmada elde edilen eşitsizliklerin literatür ile örtüştüğü gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, theorems and results related to p-convex and s-p-functions in the second sense are given. In the first chapter, inequality theory, historical development of convex functions and convexity theory are given. In the second chapter, the basic concepts, definitions, and theorems necessary for the thesis have been provided, and the relationships among the classes of convex functions are also addressed. In the third chapter, lemmas and theorems that give ideas for the results section of the thesis are given. In the fourth chapter, new inequalities for p-convex and s-p-convex functions in the second sense are given and results are obtained. It is shown that the inequalities obtained in the study coincide with the literature.